Fenomény 21. storočia – technológie a civilizačné ochorenia

Život počas 21. storočia je najviac ovplyvňovaný technológiami. Vďaka nim si môžeme mnohé práce výrazne uľahčiť a môžeme sa napríklad bez obmedzenia dostávať do kontaktu s našimi blízkymi. Na prvý pohľad sa to zdá dokonalé, ale toto prvotné nadšenie za sebou skrýva množstvo smutných súčastí. Nielenže nám technológie spôsobili aj mnoho civilizačných ochorení, ale priamo ovplyvňujú aj kvalitu a spôsob nášho života.

Aký je spôsob života 21. storočia?

Za civilizačné ochorenia sa považujú choroby, ktoré sa prudko rozšírili medzi obyvateľstvo. Často sa označujú ako choroby modernej doby. V súčasnosti ľudia vo veľkom trpia rôznymi psychickými problémami, ktoré sa spájajú predovšetkým s našim rýchlym spôsobom života. Úzkosť, depresia a stres sú najčastejšie ťažkosti, ktoré trápia našu generáciu. Pripisujeme to najmä vysokým nárokom na naše vzdelanie, kvalitu odvedenej práce, či dĺžku pracovnej doby. Okrem iného nám stres spôsobujú aj dokonalé profily na sociálnych sieťach, ktoré nás s radosťou upozornia na to ako by mal vyzerať náš deň, postava, či akí by sme mali byť rodičia.

Chronický stres vedie navyše k vzniku ďalších psychických, ale často aj fyzických zdravotných ťažkostí. Často sa spája napríklad so stratou libida, či problémami s erekciou. Takéto problémy potom narúšajú naše bežné fungovanie v osobnom živote a produkujú len ďalší stres. Moderná doba nám navyše ponúka rýchle a efektívne riešenia v podobe rôznych doplnkov stravy ako napríklad Amarex.cz, ktoré sú skvelé, no vyvíjajú len ďalší tlak, pretože na ich nákup potrebujeme ďalšie peniaze. Takto sa cyklus uzatvára a tlak prichádza zo všetkých strán.

Majú civilizačné choroby súvis s technológiami?

Medzi civilizačné ochorenia patria napríklad obezita, cukrovka, či rakovina. Všetky sú ovplyvnené predovšetkým zmenou nášho spôsobu života. Náš život pritom najviac za posledné roky ovplyvnili technológie. Priniesli nám sedavý spôsob života – ideálny priestor pre vznik psychických aj fyzických ochorení, ktoré sú pre našu generáciu také príznačné. Dá sa teda jednoznačne tvrdiť, že technológie výrazne ovplyvnili vznik civilizačných ochorení a formovali ich vznik.

Na záver by sme mali zhrnúť, že aj keď nás technológie ovplyvňujú negatívne, majú aj svoj pozitívny vplyv. Dôležité je ich správne používať pre docielenie požadovaného efektu. Predovšetkým by ste si mali sledovať čas strávený používaním technológií ako sú napríklad sociálne siete – či už Pinterest alebo Instagram. Nikdy z vášho života nevynechávajte prirodzený pohyb a snažte sa získavať informácie z hodnoverných zdrojov. Eliminujte stres vašimi obľúbenými aktivitami a obklopte sa reálnymi priateľmi, s ktorými môžete zdieľať váš život.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *