7 vedecky overených návykov pre lepší život

Za kvalitu svojho života si zodpovedáme sami. Áno, život nám dáva do cesty rôzne nepredvídané prekážky. Ale z dlhodobého hľadiska sa náš blahobyt a zdravie odvíjajú od množstva nepatrných návykov.

V tomto článku sa dozviete o 7 vedecky overených návykoch, ktoré zlepšujú kvalitu života. Pre viac informácií, ako si návyky budovať, si prečítajte návod na Masterkurze.

1. Odpúšťanie odľahčuje myseľ

Vedci zistili, že ľudia, ktorí si dokážu vybudovať súcit a porozumenie voči ľuďom, ktorí im ublížili, v podstate tak vyliečia svoju vlastnú myseľ. Odpustenie má veľmi pozitívne účinky na život, vrátane nižšej úrovni depresie, psychických porúch a úzkosti.

Ak je vo vašom živote niekto, komu ste ešte neodpustili, skúste overené techniky ako napríklad:

  • motlitba za osobu, ktorá vám ublížila,
  • písanie denníku, kde vyjadrujete vďačnosť za to, čo máte a zároveň prajete dobré veci osobe, ktorá vám ublížila.

Tieto dve techniky môžu na prvý pohľad vyzerať až príliš jednoducho, ale ak ich budete robiť pravidelne, postupne sa z vás stratí všetok hnev a zášť – a tým sa v konečnom dôsledku sami vyliečite.

Podkladová štúdia: Kirsten Weir – Forgiveness can improve mental and physical health, American Psychological Association, January 2017, Vol 48, No. 1 Print version: page 30.

2. Fyzická sila spevňuje telo

Jedna ohromná štúdia sledovala zdravie vyše 150 000 ľudí v rôznych krajinách sveta po dobu niekoľkých rokov. Vedci s prekvapením zistili, že klesajúca fyzická sila, ktorú merali na základe sily úchopu zápästia, je presnejšou predzvesťou srdcových chorôb ako krvný tlak. Zároveň je ubúdajúca fyzická sila spojená so zvýšeným rizikom mozgovej príhody a infarktu.

Preto sa odporúča poriadne si pocvičiť dvakrát až trikrát týždenne bez ohľadu na vek. V našich končinách je bohužiaľ zriedkavé, aby seniori chodili pravidelne cvičiť, a pritom to je jeden z najlepších návykov pre zdravie.

Podkladová štúdia: Prognostic value of grip strength: findings from the Prospective Urban Rural Epidemiology (PURE) study; Dr. Darryl P. Leong PhD and others; The LANCET, Volume 386, Issue 9990, 18–24 July 2015, Pages 266-273

3. Meditácia podporuje mozog aj telo

Pozitívne účinky meditácie sú všeobecne známe. Pomáha zvládať stres a pozitívne vplýva na pocit šťastia. Okrem toho samozrejme zvyšuje sústredenie, čo je jeden zo základných predpokladov pre úspech – bez sústredenosti môžeme zabudnúť na dosahovanie cieľov. Štúdie však ukazujú, že meditácia je priamo spojená aj s biologickými procesmi v našom tele. Napríklad sa potvrdilo, že pravidelná meditácia lieči zápaly v tele, ktoré zvyšujú riziko pre mnohé ďalšie problémy ako srdcovo cievne choroby, cukrovku, depresiu alebo Alzheimera.

Veľkou výhodou meditácie je, že sa dá praktikovať veľmi jednoducho. Stačí, ak si nájdete tiché miesto, kde vás nikto nebude rušiť, a so zatvorenými očami sa začnete sústrediť na dýchanie. Ak vám to pomáha, môžete nádychy a výdychy počítať. V prípade, že vám po rozume začnú behať rôzne myšlienky, vždy len jemne presuňte sústredenie späť na dýchanie. Takéto cvičenie môžete na začiatok robiť kľudne iba päť minút, dôležitá však je pravidelnosť.

Podkladová štúdia: DavidCreswell and others; Alterations in Resting-State Functional Connectivity Link Mindfulness Meditation With Reduced Interleukin-6; Biological Psychiatry Volume 80, Issue 1, 1 July 2016, Pages 53-61

4. Káva predlžuje život

Ak chcete žiť dlhšie, veda odporúča piť kávu. Štúdia urobená na pol milióne ľudí vo Veľkej Británii zistila, že káva znižuje úmrtnosť. Inak povedané, ľudia, ktorí obľubujú kávu, žijú dlhšie.

Dokonca sa ukázalo, že nezávisí ani na type kávy. Platí to rovnako pre každý typ prípravy kávy a dokonca aj pre bezkofeínovú kávu. Zároveň sa zistilo, že aj ľudia, ktorí to s kávou preháňajú a pijú osem či viac šálok denne, majú zníženú úmrtnosť oproti ľuďom, ktorí kávu nepijú vôbec.

Podkladová štúdia: Loftfield E, Cornelis MC, Caporaso N, Yu K, Sinha R, Freedman N. Association of Coffee Drinking With Mortality by Genetic Variation in Caffeine Metabolism: Findings From the UK Biobank. JAMA Intern Med. 2018; 178(8):1086–1097

5. Cestovanie zlepšuje charakter

Rozsiahla štúdia na vysokoškolských študentoch v Nemecku prišla k zaujímavým záverom o cestovaní. Študenti, ktorí vycestovali do iných krajín aspoň na niekoľko mesiacov, si zlepšili dôležité črty charakteru, ako emočnú stabilitu a otvorenosť voči novým skúsenostiam.

Ak máte šancu ísť študovať alebo pracovať do zahraničia, rozhodne ju využite. Nielenže sa naučíte cudzí jazyk, ale pozitívne si zlepšíte aj svoj charakter.

Podkladová štúdia: Zimmermann, J., & Neyer, F. J. (2013). Do we become a different person when hitting the road? Personality development of sojourners. Journal of Personality and Social Psychology, 105(3), 515–530.

6. Spoločenské vzťahy udržujú zdravie

Vedci potvrdili, že spoločenské vzťahy veľmi pozitívne ovplyvňujú duševné a fyzické zdravie – a dokonca aj predlžujú život. Pre ľudí je sociálne okolie veľmi dôležité. Kto sa cíti milovaný, podporovaný a rešpektovaný, má oveľa nižšiu úroveň chronického stresu, silnejší imunitný systém a pevnejšie zdravie.

Navyše, ak máte okolo seba správnych ľudí, podporia vás aj v psychickom zmysle, napríklad, keď potrebujete dodať odvahu pustiť sa do niečoho nového, alebo keď hľadáte motiváciu pre pozitívnu zmenu vo svojom živote.

Podkladová štúdia: Debra Umberson and Jennifer Karas Montez, Social Relationships and Health: A Flashpoint for Health Policy, Journal of Health and Social Behavior 51(S) S54–S66

7. Growth Mindset

Štúdie ukazujú, že jedným z najväčších predpokladov pre úspech je viera v to, že sa dokážete zlepšiť. Správny mindset je predpokladom pre správnu motiváciu, ktorá je potrebná na zlepšovanie našich schopností a rozširovanie vedomostí.

Ak veríte, že sa svoje talenty dokážete rozvíjať, pustíte sa do práce a čoskoro sa vám to podarí. Naopak, ak si myslíte, že vaše talenty vám boli dané pri narodení a sú nemenné, nikdy nenájdete chuť zlepšovať sa a vytvoríte si tak vlastne negatívny začarovaný kruh.

Podkladová štúdia: Blackwell, Lisa & Trzesniewski, Kali & Dweck, Carol. Implicit Theories of Intelligence Predict Achievement Across an Adolescent Transition: A Longitudinal Study and an Intervention. Child Development, January/February 2007, Volume 78, Number 1, Pages 246 – 263.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *