Ako spraviť screen na PC?

Vedieť urobiť print screen na PC sa vám môže hodiť v rôznych situáciách. Odfotiť obrazovku klávesovou skratkou a poslať ju vašim blízkym vám zaručí vyššiu kvalitu ako jej odfotografovanie iným zariadením. Zároveň si tieto screeny obrazovky môžete uložiť, pokiaľ sa na nich nachádzajú dôležité informácie, aby ste sa s k nim vedeli v prípade potreby opäť vrátiť. Aká skratka sa používa na urobenie screenu obrazovky?

Print screen

Print screen je tlačidlo na vašej klávesnici, ktoré je určené práve na zaznamenanie snímky obrazovky vášho počítača. Iným názvom sa táto funkcia nazýva aj screenshot, no v tomto znení sa častejšie používa pri odfotení obrazovky mobilného zariadenia. Použitím tohto tlačidla viete vytvoriť snímku obrazovky v priebehu niekoľkých sekúnd a okamžite ju poslať tam kde potrebujete. Vďaka tomu viete poslať niekomu presne to, čo sa vám zobrazuje na obrazovke, čo môže byť (nielen) v dnešnej dobe home officov veľmi užitočné.

Tlačidlo print screen je umiestnené medzi tlačidlami insect, pause, delete a podobne. Pri niektorých notebookoch je potrebné okrem tlačidla print screen použiť aj tlačidlo Fn, prípadne Win.

print screen

Ako sa robí print screen na PC?

Samotné prevedenie fotky obrazovky je nesmierne jednoduché. Stačí stlačiť už spomínané tlačidlo print screen, teda prt sc a vaša obrazovka bude okamžite odfotená. Po stlačení sa vám však fotka nezobrazí a aby ste ju uvideli potrebujete ju niekde vložiť. Ak fotku posielate priamo cez sociálne siete môžete ísť do messengera a stlačiť tlačidlo Ctrl+V. Takto jednoducho dostanete screen obrazovky priamo do vašej komunikácie. Ak chcete screen použiť na niečo iné, je potrebné otvoriť si nejaký grafický program. Ideálny je napríklad Skicár, ktorý je automaticky nainštalovaný v každom počítači. Rovanko môžete použiť aj Word, či PowerPoint.

Po jeho otvorení treba opäť stlačiť klávesovú skratku Ctrl+V a objaví sa vám screen obrazovky priamo v Skicári. Potom si ho už môžete uložiť vo formáte JPG do vášho zariadenia a kedykoľvek ho použiť. Vytvoriť screen na PC teda absolútne nie je ťažké a táto zručnosť vám môže uľahčiť veľa práce.

Aplikácie a programy, ktoré vám uľahčia robiť print screen na PC

  • Jing vyskytuje sa ako slniečko na obrazovke, prípadne tlačidlo v paneli úloh. Pre vytvorenie print screenu stačí len prejsť na slniečko, označiť možnosť capture a vybrať si pole, ktoré chcete snímať. Po výbere máte hneď možnosť uložiť obrázok vo forme JPG, prípadne ho aj upravovať.
  • Gadwin– funguje tak, že po stlačení tlačidla Print Screen sa okamžite otvorí program a tak môžete s vytvorenou snímkou rôzne manipulovať.
  • Screengrab pre Firefox– ide o doplnok Firefoxu, ktorý sa zobrazuje v pravom dolnom rohu. Po kliknutí na ikonku si môžete vybrať, ktorú časť obrazovky chcete snímať a potom si screen jednoducho uložíte.
screenshot

Niektoré počítače disponujú aj nastaveniami, ktoré vám umožnia urobiť rýchle a efektívne snímky obrazovky. Ako teda urobiť screen na PC? Musíte si najprv zistiť, aké možnosti vám prináša váš konkrétny počítač a pokiaľ s nimi nie ste spokojný, môžete si stiahnuť niektorú zo spomínaných aplikácií, ktoré vám pomôžu robiť screeny obrazovky omnoho jednoduchšie a najmä rýchlejšie.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *