Čo je na lov lepšie – termovízia alebo nočné videnie?

Ten, kto sa venuje poľovníctvu, veľmi dobre vie, že najväčšiu šancu na úspech má v noci a v podmienkach, ktoré nie sú vždy ideálne. Našťastie nám moderná doba a jej pokrok mnohé veci uľahčuje, čo platí aj pre poľovníctvo. Pri nočnom love využívajú poľovníci rôzne technické pomôcky ako termovízne kamery či prístroje na nočné videnie. Ktorá z týchto dostupných optík je ale lepšia – termovízia či nočné videnie?

Na túto otázku by sme vám radi odpovedali nižšie.

Charakter a výhody nočného videnia

Prístroje nočného videnia, ktoré dnes už patria k základným poľovníckym potrebám, pracujú so zvyškovým svetlom, čo má zmysel najmä vtedy, ak chcete v tme vidieť detaily. Okuliare na nočné videnie zosilňujú existujúce svetlo faktorom 1000 až 80 000, čo umožňuje jasný výhľad aj pri slabom osvetlení a zaznamenať tak stopy svojej koristi aj v noci.

Na rozdiel od iných technických zariadení sa prístroje nočného videnia delia na generácie. Aktuálne je dostupná už tretia generácia prístrojov nočného videnia, no vždy sa pred kúpou vybraného prístroja informujte o jeho jednotlivých vlastnostiach. Mali by sa posúdiť faktory ako rozlíšenie, zosilnenie svetla, jas a hlučnosť.

Výhodou zariadenia je, že s ním vidíte všetky detaily aj viac v noci, čo môže byť veľkou výhodou pri love akejkoľvek zvery, pretože prístroje nočného videnia vytvárajú reálny obraz s mnohými detailmi a bez časového oneskorenia.

Prečo a kedy je lepšia termovízia?

Aj rovnako u poľovníkov čoraz viac obľúbenejšia a moderná termovízia umožňuje detekciu zdrojov tepla. Na rozdiel od prístrojov na nočné videnie, termovízne kamery nevyžadujú zvyškové svetlo, ale ukazujú teplotné rozdiely. Z tohto dôvodu je možné termovízne kamery využívať aj cez deň alebo v hmle. Kvalita obrazu však závisí od prevládajúcej teploty a vlhkosti.

Dôležité faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere termovíznej kamery, sú veľkosť pixelov, rozlíšenie čipu a rozlíšenie displeja. Okrem toho však dôležitú úlohu zohráva aj spracovanie dostupných zariadení. Preto by ste si pred rozhodnutím pre niektorú z dostupných optík mali navzájom porovnať viacero zariadení alebo si nechať komplexne poradiť.

Zdroj obrázka:Pixsooz/Shutterstock.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *