Tepelné čerpadlá – prečo sú na Slovensku aj vo zvyšku Európy populárne?

Tepelné čerpadlá predstavujú pre domácnosti možnosť zbaviť sa rizík spojených s rastom cien energií či prípadne ich nedostatkom. Do budúcnosti sa jedná aj zo strany členských krajín Európskej únie o preferovaný zdroj tepla pre domácnosti, na jeho obstaranie je možné získať dotáciu. Pýtate sa, čím si tepelné čerpadlá zaslúžili svoju súčasnú pozíciu? Odpoveď nájdete na nižšie uvedených riadkoch.

Univerzálnosť

Tepelné čerpadlá možno použiť pri malých rekreačných objektoch rovnako ako pri strategických objektoch s vysokou spotrebou tepla či teplej vody, napr. nemocnice, školy, letiská, armádne budovy. Vďaka svojej nenáročnosti na priestor je možné ich využiť aj u nehnuteľností v mestskej zástavbe.

Nízke náklady na teplo

Aj v čase podpriemerne nízkych nákladov na klasické zdroje tepla, t. j. zemný plyn, uhlie, drevo, elektrina, tepelné čerpadlá (konkrétne jednotky typu zem/voda) boli najlacnejším zdrojom tepla, viď príklad webu tzb-info.cz .

Dnes, v dobe nadpriemerne vysokých cien klasických zdrojov tepla, úspornosť tepelných čerpadiel vyniká ešte viac.

Stabilita a vplyv na životné prostredie

Tepelné čerpadlá využívajú na výrobu tepla energiu v podobe geotermálnej energie a vonkajšieho vzduchu. Obe tieto komodity sú dostupné v dostatočnom množstve vo všetkých trvalo obývaných častiach planéty, navyše v prakticky nevyčerpateľnom množstve. Zároveň, odber týchto komodít z okolia zo strany tepelných čerpadiel neznamená žiadnu ekologickú záťaž.

Ako geotermálna energia, tak vonkajší vzduch sú potom dostupné zadarmo, čo domácnostiam umožňuje lepšie plánovať svoje výdavky na energie.

S vyššie uvedenými riadkami potom súvisí aj stabilita, kedy tepelné čerpadlá sú schopné vyrábať teplo či teplú vodu bez ohľadu na dennú dobu či aktuálne poveternostné podmienky.

Spoľahlivosť

Tepelné čerpadlá dokážu spoľahlivo slúžiť desiatky rokov, pričom moderné tepelné čerpadlá vyžadujú minimum servisných prác. Na Slovensku dostupné jednotky tepelných čerpadiel spoľahlivo fungujú v oblasti Škandinávie rovnako ako v krajinách na pobreží Stredozemného mora, t. j. s podmienkami mierneho klimatického pásma si dokážu poradiť bez problémov.

Zdroj obrázka: Brian A Jackson / Shutterstock.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *