“Slováci sú našim najobľúbenejším publikom,” hovoria islandské speváčky Ósk a Brynja

Vábivý islandský indie folk v podaní usmievavých charizmatických speváčok je akoby reklama na leto. Dve talentované hudobníčky Ósk a Brynja ten pocit na svojich koncertoch vyvolávajú. Po roku sa vracajú na Slovensko, aby predstavili svoje nové piesne. Na svojej ceste svetom sa zastavia v KC Dunaj, kde v piatok 2. mája vystúpia v sprievode troch slovenských muzikantov. Večer vystúpi tiež známa dvojica na slovenskej elektronickej scéne Pjoni & Ink Midget.

Minulého roku ste na Slovensku odohrali niekoľko koncertov, ktoré sa niesli skôr v intímnej atmosfére. Na čo sa poslucháči môžu tešiť tentokrát?

Ósk&Brynja: Naposledy, keď sme vystúpili v KC Dunaj, bolo to pre nás neuveriteľné. Prišlo asi dvesto ľudí, aby nás videli. Vtedy sme mali pocit, že to je žart a nie realita, z čoho sme boli trochu aj nervózne. Ale publikum bolo skvelé a mali sme pocit, že sa nechalo vtiahnúť do našej hudby, preto sa nám hralo naozaj veľmi dobre. Teraz to bude, podľa nás, veľmi podobné, čo sa týka atmosféry, ale pridáme aj niekoľko nových skladieb. Vystúpi s nami huslistka, kontrabsista a bubebík…a možno ďalší ľudia, ktorých pozbierame na ulici (smiech).

Momentálne ste v Poľsku, potom prídete na Slovensko. Znamená to, že ste práve na turné?

Ósk&Brynja: Áno, sme. Koncertnú šnúru sme odštartovali práve vo Varšave, potom vyrážame do Česka, kde vystúpime na niekoľkých “domácich” koncertoch a v kluboch a potom už cestujeme k vám na Slovensko. U vás nás čaká päť koncertov a vystúpenie v rádiu. Možno spontánne pridáme niekoľko vystúpení vo Viedni a Bukurešti, pretože tam máme priateľov. No a potom plánujeme cestu do New Yorku.

Ako ste už spomínali, v Bratislave budeme počuť aj nové piesne. Aké inšpirácie alebo pocity z nich budeme cítiť?

Ósk: Pre mňa je zložité popísať, o čom sú moje piesne, i keď pre mňa osobne je to úplne jasné. Nechávam to na publiku, aby cítili to svoje. A je to vlastne osviežujúce počuť od ľudí, ako oni prežívajú moje piesne. Niekedy je to úplne niečo iné ako to, s čím tá pieseň vznikala.

Brynja: Ja tiež predstavím pár svojich vlastných piesní, ktoré sú ešte čerstvé. Ak by som ich mala popísať jednym slovo, povedala by som, že sú o slobode. Alebo o mieri. Alebo o cestovaní.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *