“Dúfam, že môj nový album je magický,” hovorí Princess Chelsea

Princezná indie-popu, tá slečna so srdiečkovými okuliarmi z bazéna, výstredná speváčka, ktorá mieša klasickú hudbu s orchestrálnym popom a elektronikou. V KC Dunaj sa vo štvrtok 28. mája bude konať koncert novozélandskej speváčky a skladateľky Princess Chelsea, ktorá predstaví svoj aktuálny album The Great Cybernetic Depression a všetkým nevercom dokáže, že nie je len hviezdou jedného hitu. Ako predkapela vystúpi nový talent československej rockovej scény Fresh Out Of The Bus a afterpárty bude v rukách PPE DJs.

Na čo sa môžeme tešiť v Bratislave?

Budeme hrať ako z prvého albumu Lil‘ Golden Book, tak aj z nového albumu The Great Cybernetic Depression. Som na turné so štvorčlennou kapelou, takže máme so sebou dva

syntetizátory, gitary, bicie a dve zvonkohry. Niektoré z piesní z albumu Lil‘ Golden Book sme znovu zaranžovali, aby zneli vesmírne a snovo ako znie druhý album, čo tomu dáva atmosféru Twin Peaks.

Váš druhý album je novinkou. Čo o ňom môžete povedať?

Je plný starých synthových zvukov. Ľudia ho začali volať “kozmický” a retrofuturistický”, čo je vlastne aj podľa mňa výstižné. Je to trochu melancholické so smutnými textami, ale inštrumentálna časť je je celkom fantastická a občas pozvnášajúca, čo robí album v celku šťastnejší a dúfam, že aj magický. Piesne ako Machines of Loving Grace, Frack + Goodnight Little Robot Child z prvého albumu naznačili smer, ktorým sa vydá ten druhý.

Čím ste sa nechali inšpirovať pri druhej platni? Zbierate inšpiráciu aj na turné po svete?

Inšpirovala som sa meniacim sa svetom a tiež zmenou mňa ako speváčky. Posledné tri roky boli ozaj uponáhľané a trochu ako húsenková dráha. Takže tento nový album sa vysporiadava s mojou rekaciou na môj, nazvime to, úspech ako hudobníčky a tiež výzvami, ktorým som musela čeliť ako DIY hudobníčka, ktorá sa vyvíja spolu s technológiou. A tiež odkazujem na strach či obavy z budúcnosti, ktorej ľudská rasa bude čeliť, aspoň si myslím. The Great Cybernetic Depression je postapokalyptická udalosť, ktorá sa podľa mňa stane ľudským bytostiam v blízkej budúcnosti. Je to dystopická metafora a vlastne reprezentuje sociálnu depresiu, ktorá sa zdá byť všade okolo mňa, rovnako ako môj strach a úzkosti.

Pochádzate s Novéo Zélandu, ktorý sa Slovákom najskôr spojí s Pánom Prsteňov. Ako tam vyzerá hudobná scéna? Je ťažké na nej uspieť?

Scéna na Novom Zélande je skutočne zdravá s množstvom zaujímavých kapiel. Alternatívna hudba ako moja je vlastne v štýle “urob si sám” a je tu podporná kreatívna spoločnosť. Na Novom Zélande nie je alternatívny priemysel ako napríklad v USA či Anglicku, a to sa podľa mňa premieta do toho, že je tu veľa zaujímavej hudby, pretože jej v ceste nestoja ďalšie faktory.

Čo sa snažíte ako hudobníčka dosiahnúť?

Všetko, čo chcem dosiahnuť je vytvoriť umelecky intergovanú prácu. Idea finančne úspešného hudobníka je dosť pritiahnutá za vlasy a nemožná, ako sa zo dňa na deň ukazuje. Na nič iné ako hudbu nemám veľmi čas. Som veľký podporovateľ práv našich chlpatých kamarátov – zvieratiek a snažím sa vo svojom živote robiť rozhodnutia, ktoré zabránia zbytočnému utrpeniu.

Princess Chelsea (NZ)

je pseudonym náladového indie-pop-elektronického sólového projektu hudobníčky a producentky Chelsea Nikkel z Nového Zélandu, ktorá si získala celosvetovú pozornosť najmä vďaka skladbe Cigarette Duet z debutového albumu Lil′Golden Book, ktorá mala na YouTube viac ako 19 miliónov pozrení. Na jej prvom albume cítiť inšpiráciu Waltom Disneym, filmami Wesa Andersona, kapelou Kraftwerk, speváčkou Enyou či raperom Dr. Dre. Jej druhý album The Great Cybernetic Depression zase prináša väčší vplyv elektronickej hudby. “Je to pohľad do blízkej budúcnosti, kde posadnutosť technológiami priviedla spoločnosť do ťažkého úpadku,” komentuje album samotná speváčka, ktorá väčšinou spieva o vlastnom, v podstate priemernom živote, aj keď v jej podaní to znie ako najvzrušujúcejšie dobrodružstvo. Na koncertoch sprevádza Princess Chelsea plnohodnotná kapela (gitara, basa, bicie, omnichord a klávesy) a výsledkom je magický mix chytľavých melódií, ktoré sršia nápadmi a vtipom.

Fresh Out Of The Bus

je mladá úderná kapela z Nitry o troch kusoch šikovných hudobníkov. Ich neschopnosť udržať sa v rámci jedného žánru im dáva slobodu v tvorbe, ktorá kombinuje hranú gitaru s ambientnými zvukmi, tanečnými bass grooves, rockovými bubnami a snovými vokálmi. Pred rokom im vyšlo prvé EP 12//13, tento rok debutový album, ktorý zbiera len pozitívne ohlasy. Okrem klubov sa Fresh Out Of The Bus predstavili na festivaloch ako Rock for People, Waves Bratislava, Žákovic Open či Whoneedslyrics?!.

PPE DJs

je dvojica Pino a Vili:am z kapely Puding pani Elvisovej, ktorú vám určite už netreba predstavovať. Správni východňari pečení-varení na bratislavskej klubovej scéne sa postarajú o afterku jak sa patrí!

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *