Chyby pri praní, ktoré škodia vašej práčke a bielizni

Práčka je jedným z najdôležitejších spotrebičov v každej jednej domácnosti, a preto, aby vám dlho slúžila,  je dôležité ju správne používať. Chybám sa však v uponáhľanom svete nedá vždy len tak ľahko vyhnúť, následkom čoho trpí nielen bielizeň, ale aj samotné zariadenie. Aby ste sa tomu vyhli, máme pre vás zoznam najdôležitejších krokov, ktorým by ste sa mali snažiť pri používaní práčky vyhnúť.

Preplnenie bubna

Preplnenie práčky môže mať negatívny vplyv na jej vnútorné komponenty a ložiská. Práca s preťaženou práčkou zvyšuje opotrebovanie motorov a pohonových súčastí. Snažte sa preto využívať kapacitu bubna správne a nepodceňovať stanovené hmotnostné limity.

Nesprávne množstvo pracieho prášku

Používanie nadmerného množstva pracieho prášku môže spôsobiť hromadenie zvyškov na vnútorných dieloch práčky a viesť k tvorbe usadenín a nečistôt. Používať pri dávkovaní čistiaceho prostriedku odmerky má preto zmysel. Ešte lepším riešením sú kapsule, vďaka ktorým si s odhadom správneho množstva nemusíte robiť žiadne starosti.

Ignorovanie údržby

Aj čistenie a udržiavanie práčky je pre jej dlhé fungovanie nevyhnutné. Ignorovaním tejto činnosti sa môžu hromadiť v zariadení nečistoty, plesne a usadeniny, čo môže viesť k zápachom a strate účinnosti práčky.

Gumička na dverách práčky je často miestom, kde sa hromadia voda, mydlo a nečistoty. Ak preto nie je pravidelne čistená a udržiavaná, môže sa začať rozkladať a spôsobiť problémy so škvrnami alebo zápachom. V horšom prípade prestane tesniť a práčka bude tiecť, prípadne sa vôbec nespustí.

Podcenenie nezvyčajných zvukov

Ak počujete nepravidelné zvuky alebo klepanie počas prania, neignorujte ich. Mohlo by to byť upozornenie na potenciálny problém s ložiskami, pohonmi alebo inými súčasťami práčky.

Ako predĺžiť životnosť práčky?

Udržiavajte vnútorné časti čisté pomocou pravidelného čistenia a odstraňovania nečistôt. Dodržiavajte aj odporúčané množstvo pracieho prášku na zabránenie hromadenia zvyškov.

Vykonávajte pravidelné údržbové práce, ako je čistenie filtrov, odvádzacieho čerpadla a tesnení. Dodržiavajte návody na používanie a postupujte podľa odporúčaní výrobcu ohľadom zaobchádzania s práčkou. Ak zaznamenáte neobvyklé zvuky alebo problémy, rýchlo ich riešte a neodkladajte opravu prípadne jednoduchšiu kúpu nových náhradných dielov na práčku.

Prevenciou na predĺženie životnosti práčky môžete ušetriť nielen peniaze, ale aj zmierniť environmentálny dopad spotrebiča. Starostlivým prístupom k údržbe a včasným riešením problémov viete výrazne znížiť potrebu nahradenia zariadenia a užívať si pri údržbe odevu potrebný komfort bez obmedzení.

Zdroj obrázka:Andrey Popov/AdobeStock.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *