6 jednoduchých trikov, ako dosiahnuť redizajn obývačky, ktorý nezruinuje váš rozpočet

Navrhovanie interiéru, ktoré by si nevyžadovalo príliš veľkú investíciu v podobe času a peňazí, môže byť výzvou. Vynovenie vašej obývacej izby však nemusí hneď znamenať kompletnú prerábku. Pozrite sa na inšpiratívne tipy a cenovo dostupné riešenia, vďaka ktorým dostane vaša obývačka svieži nádych novoty.

1.       Zmena rozloženia

Jednoduchá zmena rozloženia nábytku dokáže urobiť vo vašej obývačke divy. Limitom vám budú len rozmery miestnosti. Ak disponujete dostatočne veľkou obývačkou, môžete sedenie vycentrovať do stredu izby okolo ohniskového bodu, napríklad okolo konferenčného stolíka. “Plávajúci nábytok” dodáva miestnosti moderný charakter.

Pri menších izbách sa ako atraktívne riešenie javí umiestnenie nábytku do rohov, čím viac otvoríte priestor. Hrajte sa s rozložením pohovky a kresiel. Gauč môžete pokojne premiestniť na protiľahlú stenu či pod okno.

Zdroj obrázka: fizkes / Shutterstock.com

2.       Gauč v novom šate

Pohovka je častokrát ústredným bodom obývačky, na ktorú vám hneď padne zrak. Efektívnym spôsobom, ako osviežiť vzhľad miestnosti, je teda pridanie, resp. výmena vankúšov, poťahov alebo prikrývok. Vyberte si obliečky na vankúše v rôznych farbách a textúrach. Je to tiež jednoduchý spôsob sezónneho dekorovania izby. Počas zimných mesiacov môžete cez gauč prehodiť mäkkú vlnenú deku a pridať vianočné motívy a na leto zasa zvoliť ľahšie materiály, akým je napríklad ľan.

3.       Rozžiarte priestor

Osvetlenie je dôležitým, avšak často podceňovaným faktorom, ktorý dotvára celkovú atmosféru obývacej izby. Niekoľko dobre rozmiestnených podlahových lámp, obrazových svietidiel či dekoratívnych LED reťazí dodá miestnosti príťažlivú dramatickú atmosféru. Starú lampu či luster oživíte napríklad dizajnovým tienidlom, ktoré môžete obmieňať v závislosti od ostatných doplnkov. Dobre vyzerajú aj LED pásiky po obvode izby, resp. stropu. Vďaka tieňovému efektu, ktorý toto osvetlenie vytvorí, bude obývačka vyzerať opticky väčšie a útulnejšie.

4.       Podlaha, ktorá neomrzí

Skvelým spôsobom, ktorý dodá obývacej izbe nový nádych, je koberec. Či už sa rozhodnete kúpiť úplne nový alebo navrstvíte ten starý (áno, dobre počujete), nemôžete nič pokaziť. Vrstvenie koberca nie je až tak známym dizajnérskym trikom, no rozhodne funguje. Vrstvením menšieho koberca na ten starý, pričom necháte spod neho vykúkať iba lem pôvodného koberca, dosiahnete nielen nový vzhľad, ale aj vizuálne zaujímavý rozmer.

Zdroj obrázka: 2M media / Shutterstock.com

5.       Preorganizujte a upracte poličky

Nahromadili ste za tie roky v obývačke príliš veľa vecí, ktoré teraz neposlušne prekypujú z poličiek? Je čas ich trochu preriediť a upratať. Čím menej, tým lepšie. Zamerajte sa na minimalizmus. Vyhoďte všetky nepotrebné drobnosti, na ktoré len zbytočne sadá prach. Zaobstarajte si na police len zopár kníh a vkusných umeleckých diel. K tomu pridajte napríklad modernú vázu alebo fotorámiky, v ktorých budete môcť pravidelne vymieňať kvety a obrázky. Aj drobné zmeny, dokážu vyvolať príjemný finálny efekt.

6.       Zamerajte sa na steny

No a v neposlednom rade, treba venovať pozornosť stenám. Zmena farebného prevedenia by bola nepochybne naším tipom číslo jedna, keby nešlo o taký nákladný krok. Maliarske farby vôbec nie sú lacný špás, hlavne pokiaľ potrebujete pokryť veľkú plochu.

Ako alternatíva teda prichádza do úvahy akcentová stena, kedy namaľujete len jednu zo stien (prípadne jej časť), čím vytvoríte dynamický efekt. Alebo na ňu použijete praktické samolepiace tapety, ktoré sme v tomto článku už spomenuli.

Veľký vplyv majú aj rôzne závesné dizajnové konštrukcie a obrazy, ktoré premenia vašu obývaciu izbu na luxusnú galériu. Trendy sú aj mohutné kovové alebo drevené mapy na stenu, vďaka ktorým budete môcť “cestovať” po svete priamo u vás doma.

Nepodnikajte všetky tieto tipy naraz, nakoľko redizajn vašej obývačky by sa mohol ľahko predražiť. Odporúčame vám zamerať sa na jeden až dva body z tohto článku, ktoré budú pre pridanie sviežosti a nového nádychu bohato stačiť.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *