5 vecí, ktoré sa stanú, ak nebudete nosiť slnečné okuliare

Slnečné okuliare sú viac ako len móda. Blokujú škodlivé UV žiarenie, ktoré poškodzuje našu pokožku a oči. Ak sa rozhodnete nenosiť slnečné okuliare – alebo si vyberiete také, ktoré nechránia 100 % proti UV žiareniu – vystavujete sa riziku viacerých očných ochorení.

Čítajte ďalej a zistite, čo sa môže stať vašim očiam, ak nebudete nosiť slnečné okuliare.

Mohlo by sa u vás vyvinúť „spálenie očí od slnka“

Všetci vieme, že opaľovací krém chráni našu pokožku pred spálením spôsobeným nadmerným vystavovaním sa škodlivým UV lúčom. Slnečné UV lúče sa môžu odrážať od povrchov, ako je piesok, voda, ľad a sneh, a odraziť sa späť k našim očiam. To môže viesť k stavu nazývanému fotokeratitída, niekedy označovaný ako snehová slepota.

Fotokeratitída môže byť spôsobená aj umelými zdrojmi UV žiarenia, ako sú soláriá. Fotokeratitída zvyčajne zmizne sama, ale ak je váš prípad vážny, navštívte najlepšieho očného lekára v Nitre. A aby ste sa vyhli bolestivému spáleniu očí svojpomocne, noste pri pobyte na slnku slnečné okuliare s UV ochranou.

Mohla by sa u vás vyvinúť katarakta

Katarakta alebo zakalenie očnej šošovky môže byť spôsobené nadmerným nechráneným vystavením UV žiareniu. Rozmazané videnie, dvojité videnie, citlivosť na svetlo, problémy s videním v noci a vyblednuté farebné videnie sú všetky znaky toho, že môžete mať šedý zákal.

Pri liečbe šedého zákalu sa očná šošovka chirurgicky odstráni a nahradí sa novou umelou šošovkou. Slnečné okuliare s ochranou proti UV žiareniu môžu pomôcť znížiť pravdepodobnosť, že budete v neskoršom živote potrebovať operáciu sivého zákalu a možno tiež vyhľadať pre časté bolesti hlavy od poškodenia zraku aj dobrého neurológa v Bratislave.

Môže sa u vás objaviť výrastok oka

Pinguecula a pterygium sú dva vedecké termíny pre výrastky na oku. Pinguecula sa prejavuje ako malý žltý výrastok na bielku vnútorného kútika oka. Pterýgium sa na rovnakom mieste prejavuje ako ružový výrastok podobný tkanivu. Ak sa nelieči, môže sa zmeniť na pterygium. Tieto výrastky sa často liečia očnými kvapkami na predpis, ale ak sú závažné alebo dostatočne obťažujúce, možno bude potrebné ich chirurgicky odstrániť.

Zväčšia sa vám vrásky v okolí očí

Slnečné okuliare s ochranou proti UV žiareniu zabraňujú prenikaniu UV lúčov na citlivú pokožku okolo očí. Pokožka v týchto oblastiach je tenšia ako na iných častiach nášho tela, a preto je náchylnejšia na predčasné starnutie a vrásky spôsobené UV žiarením. Slnečné okuliare tiež pomáhajú potlačiť nutkanie žmúriť, keď sú oči vystavené slnku. Škúlenie tiež prispieva k rozvoju vrások v okolí očí, ak máte ale slnečné okuliare, nič z toho nehrozí a zrak máte chránení.

Lacnými slnečnými okuliarmi by ste si mohli poškodiť oči

Zatiaľ čo slnečné okuliare vyššej kategórie môžu chrániť vaše oči viac, niektoré lacné slnečné okuliare očiam naopak zbytočne škodia. Problém je v tom, že naše zreničky sa prirodzene rozširujú, keď sú v tmavom prostredí, a prepúšťajú ešte viac UV svetla do vašich očí, ak vaše slnečné okuliare nemajú UV ochranu. Najlepší spôsob, ako tento problém obísť, je uistiť sa, že si vyberiete slnečné okuliare so 100 % UV ochranou.

Zdroj obrázka: Look Studio/Shutterstock.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *