TOP 60: najlepšie filmy vôbec

Filmy sú nesmierne populárnym žánrom, pretože nám umožňujú prežívať adrenalínové zážitky priamo z pohodlia nášho domova. Nielenže ide o lacnú zábavu, ale rovnako je pozeranie filmov veľmi pohodlné a môže dokonca naštartovať aj vaše kreatívne myslenie. Filmová produkcia sa navyše každým rokom zlepšuje a už môžeme vidieť aj rôzne nové žánre, ktoré vďaka skvelým efektom filmárov umožňujú pozerať sa na neuveriteľné scény. Ktoré filmy sú hodnotené ako najlepšie vôbec?

Najlepšie filmy vôbec

Veľký útek

Táto vojnová dráma je dobrodružstvom, ktoré je inšpirované skutočnými udalosťami z obdobia druhej svetovej vojny. Dej sa odohráva v zajateckom tábore, kde sú uväznení dôstojníci spojeneckých vojsk. Zajali ich a umiestnili do tábora, skadiaľ nie je možné utiecť. Podarí sa im však udržať týchto strategicky vyspelých mužov v zajatí alebo sa im podarí ujsť?

Krstný otec

Film Krstný otec je známy po celom svete ako najlepší mafiánsky film vôbec. Hovorí o živote mafiánskej rodiny Corleoneovcov v New Yorku v priebehu dvadsiateho storočia. Okrem nesmierne populárneho prvého dielu, vznikli ešte ďalšie dva. Všetky sa tešia obrovskej popularite za realistické a detailné spracovanie fungovania mafiánskej rodiny v tomto časovom období. Film dokonca získal viacero zaujímavých ocenení.

krstný otec
zdroj: https://kultura.sme.sk/c/6661581/ako-vznika-hit-krstny-otec.html

Prelet nad kukučím hniezdom

V tomto filme ide o príbeh povaľača, ktorý sa dá zatvoriť do psychiatrického ústavu, namiesto pobytu vo väzení. Hlavný hrdina sa v ústave snaží zlepšovať náladu sebe aj svojim kolegom pacientom a docieliť tak omnoho lepšiu atmosféru. To sa však nestretáva s pochopením zo strany zamestnancov ústavu. Aj tento film získal mnoho ocenení, čomu sa vzhľadom na jeho kvalitu niet prečo čudovať.

Votrelec

Tento sci-fi horor z roku 1979 možno dnes už nie je taký populárny ako v minulosti, no vyslúži si určite miesto v našom rebríčku. Posádka kozmickej lode, ktorej člen bol napadnutý mimozemskou civilizáciou sa snaží zachrániť svojho kolegu za každú cenu. Zachránia ho a vezmú na palubu kozmickej lode, nie však samého…

Amadeus

Rozprava o Wolfgangovi Amadedusovi Mozartovi – jednom z najväčších hudobných géniov.

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones so svojimi charakteristickými znakmi je hrdinom filmu Dobyvatelia stratenej archy. Medzi známe súčasti patrí aj soundtrack a rovnako vás uchváti napínavý dobrodružný dej.

Spolok mŕtvych básnikov

Príbeh tohto filmového zážitku sa odohráva na chlapčenskej akadémii, kde sa chlapci horlivo venujú štúdiu jednotlivých predmetov. Do toho však vstúpi nový profesor literatúry, ktorý sa snaží chlapcov naučiť ako funguje poézia a ako ju dostatočne precítiť. To sa však mierne vymkne z rúk a spôsobí nemálo ťažkostí...Film je skvelý najmä akademickou atmosférou a zápalom pre literatúru.

Mlčanie jahniat

Tento hororový snímok rozpráva príbeh o mladej agentke FBI, ktorej úlohou je vypátrať brutálneho vraha. Na základe toho môže pomôcť jeho budúcej obeti a tiež nadobudnúť dôležité pracovné skúsenosti. Aby lepšie pochopila správanie tohto brutálneho, masového zločinca, pridelia jej iného zločinca, ktorý jej má pomôcť. Ten je však veľmi dobrým manipulátorom, čo vedie k množstvu rozličných dôsledkov.

Schindlerov zoznam

Film, ktorý bol natočený podľa skutočnej udalosti a má vojnový charakter. Zobrazuje príbeh českého rodáka Schindlera, ktorý pomáhal zachraňovať Židov pred smrťou v koncentračných táboroch. Príbeh plný obety, emócií, ale aj neuveriteľného zla vás očarí.

Veľký Gatsby

Film natočený podľa predkladu knihy F.S. Fitzgeralda je skvelý celovečerný snímok s hlavnou postavou Leonardom di Capriom. Zažijete atmosféru New Yorku v roku 1922, džezové večierky, ale aj lásku a nenávisť medzi sokmi v láske. Tento film sľubuje všetko, čo si len môžete priať a pritom je skvelým zvečnením tohto obdobia nedávnej histórie.

Veľký Gatsby
zdroj: https://www.skylink.sk/tv-magazin/clanek/filmy-a-serialy/velky-gatsby-vitajte-vo-svete-velkolepeho-gatsbyho

Vykúpenie z väznice Shawshank

Dráma, ktorá sleduje pracovníka banky Andyho, ktorý bol odsúdený na doživotie, pretože spáchal dvojnásobnú vraždu – manželky a jej milenca. Svoj trest si odpykáva vo väznici Shawshank, kde sa ale snaží zachovať si aj napriek krutým podmienkam svoju ľudskosť. Vďaka tomu sa dostane aj do priazne ďalších väzňov. Tento film skvele zachytáva väzenské podmienky a je inšpirovaný príbehom Stephena Kinga.

Forrest Gump

Neuveriteľný film, kde hlavnú postavu zohráva nie veľmi bystrý chlapec menom Forrest Gump. Tento príbeh je vlastne jeho životopis, ktorý opisuje sám Forrest. Príbeh je podaný veľmi citlivo a sofistikovane. Forrest si aj napriek svojim nedostatkom získava priazeň mnohých ľudí a hľadá v živote skutočné šťastie. Napokon sa mu podarí získať vzdelanie aj uznanie, no srdce ženy, ktorú miluje mu dopriate nie je. Opäť ide o film natočený podľa knižnej predlohy, ktorý získal veľké množstvo ocenení a je populárny po celom svete.

Dvanásť opíc

Film o nebezpečnom víruse, ktorý v krátkom časovom úseku vyhladil väčšinu populácie Zeme dnes nadobúda úplne iný charakter. Tí, ktorým sa podarilo prežiť sa museli ukryť a pri hľadaní vzniku samotnej epidémie využívajú väzňov. Jedným z nich je aj James Cole. Podarí sa mu zistiť príčinu vzniku vírusu?

Statočné srdce

Big Lebowski

Zámena dvoch ľudí s rovnakým menom môže skončiť rôzne. Povaľača menom Dude si totiž ľudia pomýlia s jeho menovcom milionárom a vymáhajú od neho peniaze. Ako sa to všetko skomplikuje, keď Dude príde do domu Big Lebowskeho?

Matrix

Akčný scifi-film, ktorý patrí medzi obrovské filmové zážitky. Thomas, ktorý žije život obyčajného programátora sa v noci mení na hackera menom Neo. Do jeho života vstúpi Morpheus, ktorý mú dá na výber medzi modrou a červenou tabletkou. Vyberie si červenú tabletku a zistí krutú realitu – jeho, podľa neho doteraz skutočný život, bol len matrixom.

Zelená Míľa

Opäť ide o sfilmovaný príbeh Stephena Kinga, ktorý očaril milióny divákov po celom svete. V tomto príbehu je zobrazovaný život vo väznici, kde sú ľudia, ktorí sú odsúdení na smrť. Príbeh rozpráva väzenský strážca zo svojho rutinného pracovného postavenia. Všetko sa však zmení, keď do väznice príde chlap menom John Coffey, o ktorého vine má pochybnosti.

Zelená míľa
zdroj: https://www.interez.sk/15-zaujimavosti-kultovom-filme-zelena-mila-ktore-ste-dodnes-nevedeli/

Americká krása

Romantická komédia o príbehu Burnhamovcov – normálnej rodiny s množstvom problémov. Oddychovka, ktorá však presvedčí mnohých divákov, že každá rodina si prežíva svoje úskalia. Ak chcete zabudnúť na vaše problémy, môžete staviť na túto filmovú klasiku a vychutnať si problémy iných „normálnych“ rodín.

Gladiátor

Príbeh zo starovekého Ríma, v ktorom je hlavnou postavou Maximus. Spočiatku bol generálom, no neskôr mu vyvraždili rodinu a dostal sa do otroctva. Tam sa vďaka jeho fyzickým a psychickým predispozíciám stáva najlepším gladiátorom…

Memento

Čistá duša

Životopisná dráma Čistá duša vás zoberie do prostredia života matematika Johna Nasha. Vo filme sledujeme život mladého hlavného hrdinu od mladosti až po zrelý vek a jeho vývin v rámci profesijnej kariéry, rovnako ako súčasti jeho osobná života. Všetky vzostupy a pády prežíva omnoho jednoduchšie vďaka svojej chápavej životnej partnerke, no napriek tomu s ním zažijete príjemné aj menej príjemné zážitky.

Večný úsvit nepoškvrnenej mysle

Len málo romantických filmov sa dostalo do rebríčka najlepších filmoch celkovo. Romantická dráma Večný úsvit nepoškvrnenej mysle je však filmovým zážitkom, ktorý nemôžeme vynechať. V skratke ide o príbeh, v ktorom si muž zo zúfalstva nechá vymazať spomienky – cieľ je jednoduchý – chce zabudnúť na ženu, ktorú miluje. Celá operácia sa však tak trochu nepodarí a čo sa stane potom si už môžete pozrieť priamo vo filme…

Dokonalý trik

Tento film rozpovedá príbeh dvoch chlapcov – Roberta a Alfreda. Obidvaja sú kúzelníkmi a snažia sa dosiahnuť vo svojom odvetví, čo najväčší úspech. Okrem iného sa však snažia aj predbehnúť jeden druhého, aby vytvorili dokonalý trik. Ich rivalita a súperenie však neničí iba ich, ale rovnako škodí aj ľuďom v ich okolí.

Dokonalý trik
zdroj: https://filmozrouti.cz/clanek/2017101200-dokonaly-trik-jakou-skryva-symboliku-a-jak-nas-nolan-dokazal-oblafnout/

Avatar

Avatar je jedným z najobľúbenejších filmov vôbec a aj po rokoch sa teší obrovskej popularite. Ide o akčný fantasy sci-fi film o modrých obyvateľoch planéty Pandora, ktorí sa dostanú do záujmu našej civilizácie kvôli vzácnej surovine. Tento snímok nádherne, detailne a nesmierne magicky zobrazuje túto planétu, ktorá je plná nádhernej prírody a množstva modrých ľudí – dvakrát takých veľkých ako my.

Rivali

Životopisné filmy je veľmi ťažké dobre spracovať a v tomto prípade ide o majstrovský kúsok. Rozpráva príbeh o dvoch najväčších rivaloch na trati Formuly 1. Každý z nich je iný, ich stratégia je rozličná, ale obaja dosahujú skvelé a nezameniteľné výsledky. Rovnako tiež v sebe prechovávajú chuť poraziť toho druhého. Ak vás navyše zaujíma toto pretekárske prostredie, o zážitok máte postarané.

Osudový dotyk

Cesta do praveku

Dobrodružný príbeh, ktorý diváka zavedie priamo do praveku spolu so štyrmi chlapcami, ktorí vystupujú ako hlavné postavy. Film obsahuje aj fantasy prvky a tiež sa snaží verne zobraziť podľa faktov jednotlivé štádia vývinu našej Zeme. Vďaka tomu má silný náučný charakter a zároveň sa dobre pozerá, keďže fantasy prvky mu dodávajú šmrnc.

Prázdniny v Ríme

Príbeh o princeznej, ktorá sa vzoprie pravidlám a zoznámi sa tak s láskou svojho života. Film obsahuje všetky emócie, ktoré prežívate zároveň s hlavnou hrdinkou. Prežijete s ňou pocit bezmocnosti voči striktne nastaveným pravidlám protokolu, ale rovnako aj sladkú chuť rebélie pri ich porušovaní. Taktiež zakúsite ako chutí pravá láska a dobrodružstvo priamo v srdci Ríma.

Život je krásny

George Bailey ako skromný občan a bežný človek vedie malú rodinnú banku. To sa veľmi nepozdáva väčším bankám, ktoré si nárokujú aj na jeho malé množstvo zákazníkov. Na Štedrý deň v jeho banke zmizne veľký obnos peňazí, kvôli čomu sa George rozhodne, že spácha samovraždu. To sa však úplne nepodarí…

Tanec s vlkmi

Refresher najlepšie filmy

 1. The French Connection
 2. Days of Heaven 
 3. The Conformist
 4. Citizen Kane
 5. Lawrence of Arabia
 6. The Wizard of Oz
 7. The Grapes of Wrath
 8. How Green Was My Valley
 9. Casablanca
 10. The Magnificent Ambersons
 11. Black Narcissus
 12. The Bicycle Thief
 13. The Red Shoes
 14. The Third Man
 15. Rashomon
 16. Sunset Boulevard
 17. On the Waterfront
 18. Seven Samurai
 19. The Night of the Hunter
 20. The Searchers
 21. Bridge on the River Kwai
 22. Touch of Evil
 23. Vertigo
 24. North by Northwest
 25. Breathless
 26. Last Year at Marienbad
 27. Hud
 28. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
 29. I Am Cuba
 30. Doctor Zhivago
💡Viac nájdete priamo na Referesheri.

Nech už si vyberiete ktorýkoľvek z týchto filmových trhákov neoľutujete. Aj keď sa väčšina zaoberá ťažkými témami a rieši zaujimavé problematiky, určite tieto filmy stoja sa pozretie. V komentároch sa s nami môžete podeliť o vaše obľúbené filmy, prípadne o filmy, ktoré by si podľa vás mal určite každý pozrieť aspoň raz za život :).

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *