Klíma v byte verzus klíma v dome: aké sú hlavné rozdiely?

Nie je klíma ako klíma. Záleží od druhy a veľkosti stavby. Od toho sa potom odvíja počet klimatizačných jednotiek i umiestnenie. Pozrime sa spoločne na hlavné rozdiely. Aká je vhodná klíma do bytu a aká do domu?

Klíma do domu

Dom je väčšinou rozľahlejší, pravdepodobne bude potrebné chladiť viac miestností než v byte. Dôležitý je tiež výkon klimatizácie. Vhodná je preto klíma do domu multisplit (delená). V tomto prípade je k vonkajšej jednotke pripojených viacero vnútorných zariadení, chladiacich izby.

Tento tip klimatizácie oceníte najmä pri poschodových a viacgeneračných domoch, pretože jedným zariadením môžete chladiť dve miestnosti naraz, pričom si nastavíte  podľa potreby rôzne teploty. Prevádzkové náklady sú lacnejšie ako keby ste mali zavedené viaceré samostatné klimatizácie.

Výhodou domov je aj skutočnosť, že sa veľmi ľahko nájde riešenie v umiestnení vonkajšej jednotky.

Klíma do bytu

V prípade menšieho až stredne veľkého bytu je vhodná skôr samostatná klimatizácia (monosplit) s dostatočným výkonom. To znamená, že nebudete chladiť viac miestností, ale klimatizáciu použijete v miestnosti, kde je to najviac potrebné. Napríklad v obývačke alebo v spálni.

Navyše pri bytoch je možnosť umiestnenia viacerých klimatizačných jednotiek dosť obmedzená. Tiež je potrebné navrhnúť, či bude vonkajšia jednotka umiestnená na stene, streche alebo na inom mieste. Možnosti sú limitovanejšie v porovnaní s rodinným domom.

Všeobecné rady ku výberu a umiestneniu klímy

  • Klimatizáciu umiestnite do miestností, v ktorých doma trávite najviac času.
  • Zvážte orientáciu miestnosti (najhorúcejšie sú zvyčajne tie, ktorých okná smerujú na juhozápad, juh alebo západ).
  • Klimatizácia by mala byť umiestnená nad dverami alebo tak, aby fúkanie chladného vzduchu neobťažovalo ľudí v nej.
  • Myslite aj na úspornosť. Oplatí sa vybrať si zariadenie s energetickou triedou A+ až A+++. Nespotrebujú až toľko elektriny.

Ak stále nemáte úplne jasno, kam by bolo klimatizáciu najlepšie umiestniť, nelámte si hlavu. Pred samotnou montážou k vám príde na obhliadku odborník. Ten vám poradí najvhodnejšie riešenie.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *