Ako si vybrať správnu obuv na turistiku?

Vybrať si správnu obuv na akúkoľvek príležitosť je veľmi dôležité. Obuv by mala byť kvalitná, aby sme ňou zaručili zdravie našich nôh. Správna voľba topánok vás uchráni pred zlou chôdzou a poskytne vám výbornú stabilitu v akomkoľvek teréne. Pokiaľ vyberáte topánky na turistiku, mali by ste sa obzvlášť zamerať na kvalitu vašej trekingovej obuvi. Ako vybrať vhodnú a správnu obuv na turistiku?

Podľa čoho vyberať?

Pri výbere je veľmi dôležité vedieť, že trekingová obuv sa rozdeľuje do viacerých kategórií. Je to najmä na základe požadovaných kritérií na terén, prípadne podľa aktivít, na ktoré ich budete využívať. Tiež sa pri výbere má prihliadať aj na to, či budete so sebou nosiť ťažký batoh, pretože aj v tomto prípade vám môžu byť kvalitné topánky veľmi nápomocné. V zásade platí, že čím ťažší batoh nesiete, tým pevnejšiu obuv by ste mali mať.

Vo všeobecnosti rozlišujeme 4 základné kategórie: A,B,C,D. A predstavujú hikingové topánky s mäkšou podrážkou. B sú ideálnym tipom topánky na prechádzky v lese, prípadne po tvrdších chodníkoch. Kategória C predstavuje obuv na vysokohorskú turistiku a D sú topánky pre horolezcov a alpinistov.

Pri výbere je tiež nevyhnutné zaoberať sa správnou veľkosťou. Malé topánky vás budú tlačiť a tak z celého výletu nebudete mať žiadny zážitok. Veľké topánky vám ale tiež môžu spôsobiť veľa nepríjemností. Aby ste predišli kúpe zlej veľkosti najlepšie je si obuv vyskúšať a poriadne sa v nej poprechádzať. Pri výbere online si môžete nohu obkresliť a odmerať presnú dĺžku chodidla v centimetroch.

Starostlivosť o obuv= predĺženie životnosti

Správnou starostlivosťou o takúto obuv môžete vo veľkej miere podporiť jej životnosť. Pri nákupe takejto obuvi ide totiž väčšinou o väčšiu investíciu, preto určite oceníte, ak vám takéto topánky dlho vydržia. Predovšetkým je veľmi dôležité, aby ste po každom použití dbali na odstránenie nečistôt. Topánky tak budú neustále vyzerať dobre. Starostlivosť sa tiež mení aj vzhľadom na materiály topánok. Kožené sa dobre udržiavajú, dlho vydržia, avšak je potrebné starať sa o ne s kvalitnými prípravkami.

Pri výbere by ste teda určite mali zohľadniť aj tento faktor a tak si vyberať materiál, o ktorého starostlivosť pre vás bude jednoduchá. Správna turistická obuv vás vie ochrániť pred zranením a dopraje vám množstvo skvelých zážitkov. Môžete sa vďaka nej tešiť napríklad aj z takéhoto výhľadu:

výhľad

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *