Všetko čo potrebujete vedieť o leasingu

Leasing alebo lízing patrí medzi bežne využívané spôsoby financovania vozidla. Prakticky funguje na princípe spotrebného úveru, kedy splácate určitú čiastku v anuitných splátkach. Väčšina spoločností vám dá na výber z viacerých možností splácania – od mesačných, cez štvrťročné alebo ročné. Okrem splátky auta takto splácate aj PZP a napríklad aj havarijné poistenie. Takouto formou si môžete vybrať nové aj ojazdené vozidlo, pričom ide o bezpečnejšiu možnosť ako kúpa na vlastnú päsť. V rámci leasingu niektoré spoločnosti poskytujú aj služby preverenia vozidla.

Typy leasingu

Vo všeobecnosti rozlišujeme tri druhy leasingu a to je operatívny, spätný a finančný leasing. Okrem toho však existuje aj možnosť financovania prostredníctvom spotrebného úveru. Operatívny leasing funguje tak, že spoločnosť natrvalo prenajme majetok na základe dohodnutej mesačnej fixnej splátky. Auto je pritom stále vo vlastníctve leasingovej spoločnosti, ktorá na seba preberá aj všetky dôležité náklady na prevádzku.

Za klasický autoleasing sa považuje finančný. Ten funguje na jednoduchom princípe – klient spláca auto a po splatení sa auto dostáva do jeho vlastníctva. Toto je najčastejší spôsob, ktorý fyzické osoby vo forme leasingu využívajú. Okrem toho ešte existuje aj spätný leasing – nejaké auto môžete odpredať leasingovej spoločnosti.

auto

Výhody leasingu

Medzi výhody leasingu patrí samozrejme finančná stránka. Nemusíte dlhý čas šetriť na to, aby ste si mohli dopriať kvalitné vozidlo. Leasing si môžete vybaviť aj bez toho, aby ste disponovali celým finančným obnosom a navyše môžete takéto auto používať aj bez vlastníctva. Aj z tohto hľadiska je pre niektoré skupiny ľudí tento spôsob financovania omnoho prijateľnejší. Ten spôsob financovania je napríklad vhodný pre mladých ľudí. Musia totiž okamžite nastúpiť do pracovného a životného kolobehu, no nemajú financie na kúpu nového auta. S leasingom si ale môžu dopriať kvalitné, bezpečné vozidlo za krátky čas a pritom pre nich splácanie nepredstavuje väčší problém.

Čo sa týka samotného procesu vybavovania leasingu – môžeme ho považovať za omnoho kratší, ako keď si vybavujete úver v banke. Leasingová spoločnosť sa navyše postará o všetky náležitosti, pričom vašou úlohou je len výber konkrétneho automobilu. Navyše vždy splácate fixnú sumu, ktorú neovplyvňuje situácia na trhu. Po výbere už len podpíšete všetky potrebné papiere a máte auto k dispozícii.

Kde môžete leasing vybaviť?

Leasing je v súčasnosti možné vybaviť prostredníctvom rôznych bánk, ako napríklad ČSOB, Tatra Banka, UniCredit Leasing, či SLSP leasing. Okrem toho existujú spoločnosti, ktoré fungujú aj iné spoločnosti ako napríklad Impuls Leasing Slovakia ale internetové varianty v podobe Autoleasing.sk. Je len na vás, ktorú možnosť uprednostníte, dôležité je ale aj porovnať si jednotlivé ponuky leasingov.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *