Uľahčite si prácu na vašej záhrade

Práca na záhrade si často vyžaduje naše plné fyzické nasadenie a oberá nás o energiu. Aj keď si takouto formou väčšinou dokážeme psychicky oddýchnuť, z fyzickej stránky ide o pomerne náročný proces. Samotné množstvo a intenzita práce sa odvíja aj od toho akú formu záhrady si vytvoríte a čo všetko v nej chcete realizovať. Ako si môžete uľahčiť prácu na vašej záhrade?

Rozmýšľať treba už pri plánovaní

záhrada

Nad spôsobmi uľahčenia práce v záhrade treba rozmýšľať už pri samotnom zostavovaní záhrady. Dobré základné rozloženie záhrady predstavuje základ pre plnohodnotné využitie všetkých častí a tiež pre ušetrenie priestoru. Napríklad záhradné domčeky s náradím majú najväčší význam v časti záhrady, kde budete najviac pracovať. Za naj záhradné domčeky môžeme považovať také, ktoré ukryjú všetko náradie a pritom ich viete dobre organizovať, aby ste mali vždy prehľad o vašich nástrojoch na prácu.

V rámci premýšľania ohľadom redukcie množstva práce predstavuje základ premýšľanie aj nad množstvom priestoru. Napríklad čím viac miesta si necháte na pracovnú časť záhrady, tým viac práce si tým urobíte. Rovnako si môžete prácu na okrasných záhradách uľahčiť napríklad s využitím praktickej geotextílie. Všetky tieto drobnosti vám môžu pomôcť redukovať množstvo práce už v počiatočných fázach. Veľký úspech v posledných rokoch majú aj vyvýšené záhrady, ktoré sa omnoho jednoduchšie udržiavajú a majú veľký potenciál.

Lepšia organizácia = menej práce v záhrade

Organizácia priestoru má obrovský význam aj priamo pri uľahčení práce. Ak už máte záhradu zariadenú, veľmi vám pomôže keď každému produktu nájdete svoje miesto. Následne bude pre vás omnoho jednoduchšie nájsť jednotlivé komponenty pre prácu a záhrada bude vyzerať omnoho lepšie. Netreba zabúdať, že záhrada je priestorom, ktorý nám berie veľa nášho voľného času a preto treba čo najviac dbať na poriadok a udržanie organizovanosti priestoru.

záhrada

Zaobstarajte si pomocníkov

Ak už nie je pre vás možné zmeniť kompozíciu vaše záhrady, prípadne nechcete investovať do rekonštrukcie, môžete si zakúpiť niektorý zo skvelých pomocníkov. Automatická kosačka, elektrické nožnice, či záhradný traktor vám uľahčia prácu a doprajú vám viac času na relax. Vyvýšené záhony uchránia vašu chrbticu pred náročnou prácou pri trhaní buriny. Všetky tieto drobnosti vám ušetria prácu aj čas, pričom si budete môcť naplno žiť vašu záhradu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *