Nutnosť modernej záhrady? Solárna sprcha!

Máte veľkú záhradu a v nej bazén? V tom prípade by vám v nej nemala chýbať ani solárna sprcha. Je skvelým prostriedkom pre osvieženie, navyše sa pod ňou môžete rýchlo opláchnuť predtým, než vstúpite do bazéna aj potom, ako z neho vystúpite.

Prečo práve solárna sprcha?

Solárnu sprchu môže mať v záhrade každý. Zaberie len trochu miesta, nie je nijako náročná na prevádzku a poskytne vysnívané osvieženie v horúcich dňoch.

Viete, že jej prevádzka vás skoro nič nestojí? Budete potrebovať len vodu, o zvyšok sa postará solárna energia.

Náš tip: Solárna sprcha však nájde svoje uplatnenie aj v záhrade bez bazéna. Kde inde sa osviežiť?

Ako si vybrať solárnu sprchu?

Telo sprchy sa vyrába z plastu alebo z hliníka a funguje ako zásobník vody a solárny kolektor. Slnečné žiarenie teda premení na iný druh energie a ohreje vodu. V letných dňoch môže vystúpiť teplota vody až k 60 °C, preto bývajú súčasťou spŕch tiež zmiešavacie batérie, ktorá vám umožnia upraviť teplotu podľa vašich predstáv. Aké druhy solárnych spŕch sú na trhu dostupné, a na čo si dať pri výbere pozor?

Typ solárnej sprchy

Prvou otázkou, ktorú je potrebné si položiť je, aký typ sprchy by vám viac vyhovoval? Pevný alebo prenosný?

V záhradkách sa väčšinou stretnete s pevnou solárnou sprchou, ktorá sa inštaluje do pevnej podložky. Má väčší zásobník na vodu, oplach na nohy, je pevnejšia, ale samozrejme aj drahšia.

Prenosná solárna sprcha má odľahčenú konštrukciu, stačí jej zaistiť prívod vody. Ľahko sa skladá, môžete ju premiestňovať z miesta na miesto. Má však menší zásobník na vodu, je menej kvalitná a často jej chýba oplach na nohy.

Aký zvoliť objem zásobníka na vodu?

Rozpätie je široké, preto si položte otázku, koľko ľudí ju bude používať. Na rýchlu sprchu 2 osôb stačí 8 litrov, pre rodinu je minimum 20 litrov. Pokiaľ ju bude používať viac osôb, radšej siahnite po sprche so zásobníkom s objemom 40 litrov.

Kam sprchu umiestniť a ako sa o ňu starať?

Aby ste sprchu využili na maximum, je treba správne vybrať miesto, kam ju umiestnite a dobre sa o ňu starať. Ideálne je umiestniť sprchu tam, kde slnko svieti väčšinu dňa a kde je závetrie. Dôležité je zabezpečiť aj odtok vody.

Počas teplých dní pravidelne meňte vodu, aby sa v nej nemnožili baktérie a nezačal sa vnútri sprchy usadzovať vodný kameň.

Čo ďalšie pri solárnej sprche oceníte?

  • Overte si, že je sprcha stabilná a že ju nezhodí slabší vánok.
  • Možno oceníte polohovaciu sprchovú hlavicu.
  • Zmiešavacia hlavica, aby ste si mohli pustiť vodu s teplotou podľa svojich potrieb.
  • Niektoré solárne sprchy majú ešte druhý kohútik, väčšinou pod miešacou batériou, pre oplach nôh.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *