Kolchicín

Kolchicín je prirodzeným alkaloidom, ktorý sa vyskytuje v rastline jesienka obyčajná. Medzi jeho základné vlastnosti patrí, že znižuje zrážanie kyseliny močovej. Táto nepatrná zmena v organizme má však veľké následky – dochádza vďaka nej k znižovaniu uvoľňovania enzýmov, ktoré sprostredkúvajú zápalovú reakciu. Kolchicín sa vďaka tomu dá používať pri liečbe rôznych zápalov v tele, dokonca sa stal účinnou zbraňou aj v boji s koronavírusom. Ako ho užívať a kde ho kúpiť?

Kolchicín a dna

kolchicín
zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolchicin

Dna je porucha látkovej výmeny, ktorá sa u pacienta vyskytuje chronicky a spôsobuje ukladanie väčšieho množstva kyseliny močovej. Kyselina močová sa v tomto prípade ukladá vo forme drobných kryštálikov a postihuje kĺby a vnútorné orgány. Na základe toho môžu jednotlivé orgány horšie pracovať, či pri dlhšom pôsobení dny aj zlyhať. Medzi najčastejšie prejavy patria dnové záchvaty, ktoré sa prejavujú v kĺboch. Čím dna trvá dlhšie tým častejšie a intenzívnejšie sa záchvaty prejavujú.

Kolchicín je pre liečenie tohto ochorenia veľmi vhodným liečivom. Užíva sa krátkodobo a väčšinou funguje veľmi efektívne. Rovnako je pri liečbe dôležité dbať na dostatočný prísun tekutín (najmä voda a bylinkové čaje) a tiež si určiť striktnú formu stravovania. Nevhodné sú potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo purínov. Tie by sa pri dnových záchvatoch mali z jedálnička úplne vylúčiť.

Kolchicín covid

Pri liečbe Covid 19 sa kolchicín tiež celkom osvedčil. Svedčí o tom nasledujúca štúdia, ktorá hovorí o znížení množstva hospitalizovaných pacientov a tiež zníženie rizika smrti. Kolchicín je však liek výlučne viazaný na lekársky predpis, ktorý sa neodporúča užívať na vlastnú zodpovednosť, v súvislosti s ochorením Covid 19 je jeho užívanie ešte rizikovejšie. Ohľadom jeho účinkov na liečenie korona vírusu sa ešte stále vedecká komunita kompletne nedohodla.

Kolchicín dávkovanie

kolchicín
zdroj: https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/colchicum-dispert-539527.html

Kolchicín sa možné zakúpiť predovšetkým vo forme tablie. Medzi známe prípravky patrí napríklad Colchicum-Dispert. Denná dávka kolchicínu nesmie prekročiť 8 mg, čo predstavuje približne 16 tabliet tohto liečiva. Pokiaľ lekár neurčí inak podáva sa 1 až tri tablety každú 1 až dve hodiny až kým neustúpi bolesť. V prípade akútneho záchvatu dny sa podávajú dve tablety. Prípravok sa nesmie používať počas tehotenstva a tiež je potrebné opatrné dávkovanie pri starších pacientoch. V každom prípade je nutné, aby ste sa poradili s lekárom, keďže ide o liek určený na predpis.

Kolchicín cena

Cena liečiva Colchicium-Dispert je pri 50 tabletách 20,66€. Rovnako je možné zakúpiť menšie balenie, ktoré obsahuje 20 tabliet a stojí 8,55€.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *