Jana Želibská vám zakazuje dotýkať sa

Retrospektívna výstava a monografický katalóg Jany Želibskej je pokračovaním výskumného programu SNG osobností dejín slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia. Názov je odvodený zo Želibskej videoinštalácie Zákaz dotyku (1992) a vzťahuje sa na širšie spektrum tém, ktorými (nežne a elegantne) porušuje tabu. Vo svojej tvorbe preto často používa motív cenzúry, zákazu, vyjadrený preškrtnutím, zábranou či značkou.

Výstava inštalovaná na dvoch poschodiach SNG predstavuje laickej i odbornej verejnosti niekoľko premiér a jedinečných repríz. Časť priestorových diel nebola na Slovensku prezentovaná, alebo boli známe iba z fotografií a publikovaných záberov v katalógoch. Prostredníctvom viacerých produkčne a technicky náročných autorských rekonštrukcií výstava umožňuje divákom ojedinelý viaczmyslový zážitok spojený nielen s vizualitou, ale aj so zvukom, s priestorom, časom a vlastným fyzickým vstupom.

Jana Želibská (1941 Olomouc) patrí k progresívnej generácii akčných a konceptuálnych umelcov, ktorí vstúpili na československú výtvarnú scénu v 60. rokoch 20. storočia. Vo svojej ranej tvorbe prehodnotila podnety medzinárodných tendencií, najmä pop-artu a francúzskeho Nového realizmu. Jeho teoretik Pierre Restany v roku 1973 napísal katalóg k jej samostatnej výstave Chuť raja v Paríži, kde príznačne nazval Janu Želibskú „večnou snúbenicou jari“.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *