Funkcie interiérových dverí a prečo je ich výber taký dôležitý

Vstupné a interiérové dvere vás jednak oddeľujú od vonkajšieho sveta, na druhej strane vám doprajú aj súkromie v rámci vašej domácnosti. Vyberajte ich preto precízne.

Bezpečnosť na prvom mieste

Dvere sú základným prvkom väčšiny budov. Tvoria vstup do interiérov a sú aj bezpečnostným prvkom domácnosti. Práve hlavným účelom dverí je zabezpečiť bezpečnosť osôb a vozidiel. K dispozícii je mnoho rôznych typov vrátane posuvných dverí, pántových a skladacích (zaťahovacích). Každý typ má svoje výhody a nevýhody. Je dôležité vybrať si správny typ dverí pre vašu potrebu na základe zamýšľaného použitia.

Jedným z bežných problémov s dverami je, že sa niekedy môžu časom poškodiť. To môže viesť k zvýšeným rodinným nákladom na ich údržbu či celkovú výmenu, ako aj k obavám o bezpečnosť členov domácnosti. Aby ste tomu predišli, je dôležité postarať sa o akékoľvek poškodené dvere čo najskôr. Okrem bežného čistenia a údržby by ste sa mali pred ďalším používaním dverí uistiť aj o tom, či sú všetky pánty a skrutky pevne dotiahnuté.

Funkcie dverí v interiéri

Kvalitné interiérové dvere majú a plnia však okrem bezpečnostnej funkcie aj tú vizuálnu. Ktokoľvek vás doma navštevuje, si ako prvé všimne práve vchodové dvere, nakoľko sú vstupnou bránou do každej domácnosti a vnútri následne aj medzi všetkými miestnosťami a chodbami. Dajte si preto na výbere záležať.

Majte však na pamäti aj to, že dvere v interiéri plnia tiež izolačnú funkciu. A to ako zvukovú izoláciu, tak aj tepelnú. Je nutné preto dopredu myslieť aj na prechodové lišty či prahy a vhodne ku dverám doplniť aj zárubne.

Výber dverí zahŕňa aj rozhodnutie, či ich chcete doplniť o sklenenú výplňovú platňu, alebo zvolíte jednoliaty model. Jednou z neposledných otázok je tá, či chcete interiérové dvere doplniť aj o plne fungujúci zámok, aby ste aspoň na toalete či v kúpeľni mohli mať nerušené súkromie.

Zdroj obrázku: Vadym Andrushchenko / Shutterstock.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *