Čo všetko neviete o legendárnej dvojke Machovi a Šebestovej?

Slávny popevok „my jsme žáci třetí bé, bereme však na sebe, podobu zajíce, žirafy či krabice“ dobre poznajú všetky deti aj ich rodičia. Vedeli ste však, že… ?

…Mach a Šebestová nemajú krstné mená, pretože podľa autorov si deti v škole i tak vravia priezviskami.

…Jednotlivé diely pôvodne vznikali ako predfilmy k hlavným programom v kinách, takže prvé diely sú charakteristické veľmi pozvoľným tempom.

…V Československej televízii sa Mach so Šebestovou po prvýkrát objavili v roku 1982.

Veselú melódiu zložil medzinárodne oceňovaný Luboš Fišer, ktorý sa, okrem iného, preslávil aj ako autor hudby k filmu Karla Kachyni Zlatí úhoři a dva razy získal Českého leva za Golet v údolí a Král Ubu.

…Prvú vinylovú LP platňu Mach a Šebestová vydal Supraphon v roku 1985.

…V roku 1985 vznikol celovečerný film Mach a Šebestová k tabuli. Končil dielom o ich deťoch Machovi a Machovej.

…V roku 2001 mal premiéru celovečerný hraný film Mach, Šebestová a čarovné slúchadlo.

…V poslednej sérii dobrodružstva Mach a Šebestová na cestách z roku 2005, sa diváci s dvojicou školákov vydali na cestu okolo sveta. Séria Mach a Šebestová na cestách vyšla ako audiokniha po prvýkrát v roku 2000.

…V marci 2002 prevzali Miloš Macourek, Adolf Born a Petr Nárožný multi-platinovú dosku Supraphonu za album Mach a Šebestová na cestách.

Najslávnejší českí školáci z 3. B Mach a Šebestová, pes Jonatán, pani Kadrnožková či triedni prepadlíci Pažout s Horáčkem, sa na televíznych obrazovkách objavili už pred 33. rokmi. Veď prvý diel Večerníčka mal premiéru v roku 1982. Veselé dobrodružstvá z pera Miloše Macourka, ktoré ilustroval Adolf Born a nezabudnuteľným spôsobom nahovoril Petr Nárožný, sa dočkali veľkého úspechu nielen v knižnej podobe, ale aj na gramofónových platniach.

Supraphon vydal prvý album s Petrem Nárožným tri roky po premiére prvej animovanej série. Nahrávka vznikla v pražskom štúdiu Lucerna koncom februára 1985 v réžii Tomáše Vondrovice. Neskôr sa už réžie hovorených nahrávok zhostil JanFuchs. Petr Nárožný k tomu po rokoch dodáva: Bola to naozaj veľmi pekná práca, ale to je vlastne vždy, keď je dobrá predloha.

Aj vo zvukovej podobe sa Mach a Šebestová tešili veľkej priazni detí a o nosiče s ich príbehmi bol vždy obrovský záujem. Tvorcovia za úspešný predaj obdržali niekoľko zlatých a platinových platní. V priebehu dvadsiatich rokov vzniklo celkovo päť albumov, ktoré sa teraz k poslucháčom vracajú v ucelenom komplete 5CD.

www.supraphon.cz

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *