Čistec rovný: (vše)liečivá bylina

Čistec rovný sa používa pre jeho liečebné účinky od nepamäti. V minulosti ľudia verili predovšetkým tomu, že má skvelé vlastnosti v boji proti zlým silám. Čistec rovný má aj niekoľko súrodencov, medzi známe patrí napríklad čistec lesný. Aké sú jeho benefity, kde sa dá kúpiť a ako sa z neho dajú pripraviť „zázračné odvary“?

Čistec rovný výskyt

Ide o trvácu rastlinu, ktorá rastie na území Slovenska veľmi hojne, najmä na lúkach, či stráňach. Táto rastlina dosahuje výšku 20 až 80 cm. Typický vzhľad dopĺňajú vrúbkovano pílkovité, chlpaté, vajcovité a kopijovité listy, bledulinko žlté kvety v praslenoch a priama byľ. Tento druh čistca kvitne od júna do októbra, čiže na jeho zber je k dispozícii dostatočne veľa času. Táto dnes už nie veľmi známa rastlina z čeľade hluchavkovitých má množstvo pozitívnych účinkov a často sa označuje za magický všeliek.

Čistec rovný pestovanie

Čistec rovný

Ako to býva aj s inými bylinami, aj čistec si môžeme zasadiť v našej záhradke. Čo sa týka požiadaviek, nejde o veľmi náročnú rastlinu, ktorá nepredstavuje pre skúsených pestovateľov aj začiatočníkov žiadny problém. Vyžaduje si vlhkú až mokrú hlinito-piesočnatú pôdu, ktorá je zároveň bohatá na humusové zložky. Potrpí si teda na úrodné pôdy a je potrebné ju dostatočne zavlažovať. Ideálne je pre ich pestovanie polotienisté stanovisko. Čistec rovný je rastlina, ktorá sa môže rozmnožovať rôznymi druhmi – semenami, odrezkami, či delením trsom. Čistec rovný semená môžete nájsť napríklad na www.plantanaturalis.com.

Čistec rovný predaj

Čo sa týka predaja, čistec si môžete priamo kúpiť vo forme hotových produktov, čo je nesmierne pohodlné. Najčastejšie ide o zmes priamo na prípravu odvaru. V tomto prípade ide o sušené produkty, ktoré môžete používať neobmedzene. Dostupné sú v rôznych kamenných aj internetových predajniach a v rôznych alternatívach – napríklad sušená vňať alebo sypaný čaj.

Čistec rovný cena

Cena za produkty sa v rámci jednotlivých predajní výrazne nelíši. Sypaný čaj je dostupný v rozmedzí medzi 2-4€ (30g), pričom vňať je o niečo drahšou záležitosťou. Cena sušenej vňate sa pohybuje okolo 10€/30g, pričom sa však predávajú v omnoho väčších 200g baleniach.

Čistec rovný príprava

Čistec rovný: (vše)liečivá bylina

Príprava nápoja, ktorý slúži na prečistenie organizmu a uľavuje od množstva zdravotných ťažkostí je pritom nesmierne jednoduchá. Stačí, keď si kúpený sypaný produkt (1-2 lyžičky) zalejete vriacou vodou. Následne je potrebné nápoj nechať vylúhovať po dobu 10-15 minút a scediť. Takýto nápoj by ste mali piť najlepšie 2 až 3krát denne. Nápoj z čistca sa môže používať aj na kloktanie (napríklad pri problémoch s ďasnami).

Rovnako sa môže používať aj na vonkajšie použitie, napríklad pri reumatických problémoch. Vo všeobecnosti zlepšuje chuť do jedla, obeh krvi, znižuje tlak. Pomáha aj pri zápalových problémoch, znižuje hnačky, či horúčku. Veľkým pomocníkom môže byť aj pri chrípke, či zápale močových ciest. Rovnako má skvelé vplyvy aj na spánok.

Čistec rovný urieknutie

V minulosti sa čistec používal na kúpanie batoliat, pretože sa verilo, že chráni pred urieknutím. Urieknutie sa pritom malo prejavovať nevoľnosťou, či únavou. Aj množstvo dospelých sa pri takýchto príznakoch snažilo očistiť pomocou nápoja z čistca rovného.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *