Ako znížiť cholesterol?

Cholesterol predstavuje tukovú látku, ktorú si náš organizmus vytvára metabolickými procesmi v pečeni a zvyšok prijímame prostredníctvom potravy. Cholesterol je pre náš organizmus nevyhnutný, pretože sa podieľa napríklad na tvorbe hormónov, vitamínov, či kyselín. Jeho množstvo by sa však malo pohybovať v určitej ideálnej hodnote, ktorá zabezpečuje homeostázu – nadbytok aj nedostatok spôsobujú vážne zdravotné ťažkosti.

Vo všeobecnosti rozlišujeme dva druhy cholesterolu – LDL, HDL. LDL cholesterol sa často označuje ako zlý cholesterol. Toto pomenovanie dostal najmä kvôli negatívnemu pôsobeniu na náš organizmus. Lepí sa totiž na steny ciev, čo môže viesť k vzniku závažných ochorení ako je infarkt, či mŕtvica. HDL cholesterol sa označuje ako dobrý, pretože pôsobí priaznivo na krvný obeh a čistí tepny.

Ako znížiť vysoký cholesterol

Cholesterol sa dá znižovať rôznymi formami – väčšinou to záleží od jeho hladiny. Najúčinnejším riešením je samozrejme prevencia, ktorá pozostáva z konzumácie zdravej stravy, dostatku pohybu a napríklad eliminácie fajčenia. Čo sa týka liekov, najčastejšie sa používajú tie na báze statínov, ktoré majú rýchle a účinné vlastnosti na znižovanie cholesterolu. Ich účinok spočíva v znižovaní LDL cholesterolu a zároveň aj vo zvyšovaní HDL cholesterolu.

Okrem liečív a prevencie sú dostupné aj rôzne ďalšie formy ako sa popasovať s vysokým cholesterolom. Veľmi obľúbené sú rôzne výživové doplnky na prírodnej báze, ktoré spolu s úpravou stravy dokážu zázraky. Rovnako sú dostupné aj rôzne čaje, či bylinky, ktoré sú na takéto problémy osvedčené.

lieky na cholesterol

Ako znížiť cholesterol bez liekov

Ako sme už spomenuli, okrem farmaceutík existuje aj niekoľko prírodných alternatív, ako si poradiť s vysokým cholesterolom. Medzi bylinky, ktoré sú ideálne v boji proti vysokému cholesterolu patria napríklad  šalvia lekárska, čakanka obyčajná, pýr plazivý, ľan siaty, kotvičník zemný, či napríklad veronika lekárska. Ich konzumácia je najvhodnejšia v podobe sypaných čajov, samostatne alebo v rôznych zmesiach. Po dvoch týždňoch je ideálne bylinky vysadiť.

Okrem toho je účinným spôsobom na zníženie cholesterolu aj redukovanie hmotnosti – najlepšie pravidelným cvičením a pohybom. Chudnutie má prínos v tom, že znižuje hladinu LDL cholesterolu a zvyšuje HDL cholesterol. Rovnako vám pridá sebavedomie a množstvo energie. Pravidelný pohyb navyše naštartuje váš metabolizmus a celkovo sa budete cítiť lepšie vo svojom tele.

Strava má neuveriteľný vplyv na náš život a nesprávna životospráva vám môže kompletne zmeniť život – negatívnym spôsobom. Konzumácia niektorých potravín je pritom viac než žiadaná, zatiaľ čo je potrebné sa kompletne vyhnúť vyprážaným jedlám a fast food. Ak chcete znížiť váš cholesterol mali by ste rapídne zmeniť váš jedálniček, čo predstavuje viac ako polovicu úspechu. Je to navyše omnoho zdravšie ako pravidelná konzumácia liekov.

Ako znížiť cholesterol stravou

Medzi potraviny, ktoré sú vhodné na znižovanie cholesterolu patria napríklad vlašské orechy, či mandle, ktoré pozitívne vplývajú na hladinu LDL cholesterolu. Veľmi vhodné sú aj strukoviny, ovsené vločky, avokádo, čokoláda s vysokým obsahom kakaa, chilli, ovocie, zelenina, sója, ryby, vajíčka. Rovnako sa medzi pozitívne vplývajúce potraviny radia aj niektoré bezlepkové potraviny ako napríklad pohánka. Z nápojov je vhodný zelený čaj, či červené víno.

Ako znížiť cholesterol za 26 dní?

Z toho, čo ste sa dozvedeli vám zrejme došlo, aký postup by ste mohli zvoliť ak sa chcete cholesterolu zbaviť čo najskôr. Základom by mala byť kompletne nová životospráva – zdravá strava s obsahom pozitívne vplývajúcich potravín a pravidelný kvalitný pohyb. Okrem toho môžete do vášho nového režimu zaradiť aj niektoré výživové doplnky na prírodnej báze. Dôležité je obmedzovať mastné potraviny a nahrádzať ich kvalitnou, zdravou a vyváženou stravou.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *