Ako je možné, že sa vám v plechovke od piva vytvorí fotografia?

Samotná dierková komora je veľmi jednoduchá. Môže byť vyrobená z krabičky od zápaliek, plechovky od piva alebo papierovej krabice.

Dierkovú komoru tvoria dve hlavné časti, telo a otvor, pričom komory používajúce kinofilm alebo zvitkový film sú doplnené o zariadenie, ktoré pretáča a posúva film. Na spúšť stačí lepiaca páska prekrývajúca otvor dierkovej komory. Tieto fotoprístroje bývajú tiež vybavené statívovým závitom, ktorý zabezpečí, že fotografie nie sú pri dlhých expozíciách rozmazané.

Telo dierkovej komory má najčastejšie tvar kvádra alebo valca – valec sa však používa menej, keďže pri ňom dochádza k deformácii obrazu. Môže byť vyrobené z rôzneho materiálu, od dreva cez plast až po papier. Jediné, čo treba pri výbere materiálu zohľadniť, je jeho svetlotesnosť, vnútri prístroja musí byť absolútna tma, inak by došlo k osvieteniu filmu a vzniknutý obraz by bol nejasný. Otvor je najčastejšie zhotovený tak, že jednoducho kúsok tenkého plechu prepichneme špendlíkom – odtiaľ pochádza aj anglický názov pinhole.

Táto jednoducho urobená dierka je vlastne objektívom dierkovej komory, takže kvalita fotiek na nej priamo závisí. Tí zručnejší či lepšie vybavení môžu na vypálenie dierky použiť aj laser, čo je asi najkvalitnejšia metóda, pretože zanecháva čisté hrany, no vystačíte si, aj keď použijete obyčajnú vŕtačku. S vŕtanými dierkami sa ale spája zhoršenie kvality fotografií kvôli maličkým trhlinám po obvode otvoru. Dbajte aj na priemer dierky, väčšinou je to 0,2 – 0,4 mm. Čím menšia je dierka, tým väčšie je clonové číslo, a tým menej svetla dierka prepúšťa na svetlocitlivý materiál.

Vďaka veľkému clonovému číslu má dierková komora veľkú hĺbku ostrosti – ostré je všetko od blízkeho popredia až po pozadie, a práve preto sa dierková komora zaobíde aj bez zaostrovacieho mechanizmu. Pre správnu expozíciu fotografií sú potrebné dlhé expozičné časy, od pár sekúnd až po niekoľko mesiacov. To nám poskytuje možnosť zachytiť javy ľudským okom len ťažko alebo vôbec nepostrehnuteľné, napríklad rozmazanie rýchlo sa pohybujúcich objektov, ako je napr. tečúca voda, alebo zachytenie dlho prebiehajúcich javov – pohyb oblakov alebo hviezd a i.

Či už ste začiatočník alebo skúsený používateľ tohto šikovného prístroja, máme pre vás tip. Ak aj vy fotografujete dierkovou komorou, skočte na portál dierkovakomora.sk – miesto, ktoré prezentuje tvorbu slovenských autorov fotografujúcich bez objektívu pomocou svojich, či už vlastnoručne zostrojených, alebo zakúpených dierkových komôr.

Foto: originalhamsters.comsolargraphy.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *