6 nápadov, ktoré skrášlia okná v každej izbe

Okná tiež môžu byť rovnako výrazným prvkom interiéru ako napríklad sedacia súprava alebo farby stien. Stačí len vedieť, ako ich obliecť. Na výber máte mnoho spôsobov, ako na dekoráciu okien, vrátane závesov, tienidiel či roliet. Inšpirujte sa tipmi, ktoré vám pomôžu dotiahnuť štýl vášho domova k dokonalosti.

Japonské steny svedčia obývačke aj spálni

Rovné závesy, ktoré sú inšpirované japonskými interiérmi, prepúšťajú svetlo, ale zároveň vedia okná skvele oživiť. Vďaka koľajničkám ich môžete odhŕňať podobne ako záclonu, ale ich dizajn je čistý a skvele sa hodia do minimalisticky a moderne ladených interiérov. Originálny dekoračný prvok môžete využiť aj ako deliaci prvok medzi miestnosťami a rôznymi kútmi. Pri výbere panelov sa nebojte kombinovať rôzne farby aj vzory panelov, vytvoríte tým zaujímavý kontrast, ktorý miestnosti dodá nezameniteľný štýl.

Na každom detaile záleží

Okná zaberajú v interiéroch významnú plochu a často sú tým prvým, čo upúta váš zrak pri vstupe do miestnosti. Nezabúdajte na ne preto pri ladení dekorácií a hlavne výbere závesov. Tie môžu dokonale splynúť so zvyškom miestnosti, alebo sa naopak môžu stať jej ústrednou dekoráciou. Pokiaľ je interiér zariadený jednoducho a v neutrálnych farbách, okná zdobené závesmi s pestrým vzorom celú miestnosť oživia a dodajú jej šmrnc. Ďalšou výhodou je to, že ich môžete bez problémov obmieňať. Či už v závislosti od ročného obdobia a množstva prirodzeného svetla alebo podľa vašej nálady.

Rolety pre dokonalý pocit súkromia

Ak potrebujete miestnosť zatieniť proti slnku alebo skryť pred zvedavými pohľadmi susedov, potom sú pre vás rolety alebo žalúzie to pravé. Zoženiete ich v mnohých variantoch od lacných papierových až po luxusné drevené, ktoré v miestnosti navodia príjemnú atmosféru. Jednofarebné papierové či textilné rolety si navyše môžete sami dozdobiť pomocou farieb alebo výšiviek. Skvele sa preto hodia hlavne do detských izieb alebo nápaditých obývačiek.

Svetielka rozžiaria aj tie najšedivejšie okná

Kto hovorí, že drobné svetielka môžu vaše okná zdobiť len cez Vianoce? Svetelné reťaze patria medzi tie najefektnejšie spôsoby, ako domovu pridať útulnú atmosféru. Či už patríte medzi romantické duše alebo milovníkov dánskeho hygge, svetielka budú dokonalou súčasťou vášho domova. Skvele tiež vedia rozžiariť okná s ponurým výhľadom do vnútrobloku alebo rušnej ulice.

Keď túžite po nerušenom spánku

Máte slabé spánok a okná orientované na východ alebo frekventovanú ulicu? Zatemňovacie závesy majú tú najlepšiu schopnosť blokovať svetlo aj hluk. Obvykle sa skladajú z dekoratívnej látky a ťažšej textílie, ktorá neprepúšťa svetlo a zároveň izoluje miestnosť od tepla a chladu prichádzajúceho z okna. Zatemňovacie závesy sú preto ideálne hlavne do spálne, ktorej dodajú súkromie aj chvíľu nerušeného spánku navyše, keď ráno svitá. V letných mesiacoch navyše chráni miestnosť pred horúčavou a vytvára tak príjemnejšie miesto pre odpočinok.

Okna namiesto obrazov

Výzdoba okien môže zásadne zmeniť vzhľad celej miestnosti. Pokiaľ túžite po zmene, ale nechce sa vám púšťať sa do maľovania, stavte na nápadité závesy. Neobvykle pôsobia tie s motívmi prírody, veľkých umeleckých diel, kvetov alebo zaujímavých ornamentov. Aby miestnosť pôsobila harmonicky, snažte sa farebne zladiť závesy s ostatnými textíliami v interiéri. Či už sú to kusové koberce alebo dekoratívne vankúšiky na pohovke.

Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *