1. mája zaplaví ulice Bratislavy móda slovenských dizajnérov!

V piatok 1. mája o 18.00 pochodujte so slovenskou módou bratislavským Starým mestom! Fashion Marš je tretí ročník módneho performance, ktoré na Slovensko a do Bratislavy prináša originálny spôsob prezentácie lokálnej módy. Má podobu pochodu modeliek a tanečníkov, na čele s trubadúrom a kapelou, čím odkazuje na tradíciu niekdajších prvomájových sprievodov. Fashion Marš chce módu zbaviť nálepky nedostupnej noblesy, ktorá je určená len elitám. Prináša tvorbu slovenských dizajnérov priamo do ulíc a umožňuje tak bežným ľuďom bezprostredný kontakt s ňou.

Tento rok sa na Fashion Marš zíde šestica dizajnérovLenka Sršňová so svojou farbami hýriacou kolekciou ColorCode, Marcel Holubec W. s Parížom inšpirovanou kolekciou ÉTÉ, Boris Hanečka s aktuálnou kolekciou ovplyvnenou folklórom, Ľubica Poncik s jej kolekciou „In My Heart“, Michaela Ľuptáková s kolekciou „Pride“ a v Budapešti pôsobiaca Annamária Kiss Kósa s jej kolekciou pre jar/leto 2015. „Na Fashion Marš sa mi páči bezprostredný kontakt s ulicou. Ľudia budú môcť vidieť ako naše modely fungujú naživo, mimo móla a možno práve to ich osloví,“ hovorí dizajnér Marcel Holubec W., ktorý je súčasťou Fashion Marš po prvýkrát.

Pochod a slovenskú módu podporia aj mediálne známe osobnosti: Barbara Heribanová, speváčka Katarzia, herečky Lucia Siposová, Kristína Tóthová, Judit Bárdos a Eva Sakálová. Každá z nich bude reprezentovať a oblečie sa do šiat jedného tvorcu. Katarína Kubošiová a.ka Katarzia hovorí: „Slovenská móda ma baví a myslím, že je dôležité podporovať tvorbu a vôbec dizajnérov – o to viac, že naša scéna je veľmi malá. Ja budem tentoraz zastupovať moju obľúbenú dizajnérku Lenku Sršňovú, ktorej tvorbu, a najmä jej veselú farebnosť, mám veľmi rada a vždy mi zlepší náladu.“

Pochodovať mestom bude zástup známych osobností, 30 modeliek a modelov a 6 tanečníkov na čele s trubadúrom, hercom Ludwigom Baginom. O hudobný humbug sa postará skupina Pelikán, ktorá vznikla špeciálne pre túto príležitosť! Choreografia celého pochodu je pod taktovkou talentovanej tanečníčky a choreografky Stanislavy Vlčekovej.

Fashion Marš štartuje o 18.00 v Kultúrnom centre Dunaj na Nedbalovej ulici, pochoduje cez Zámočnícku a Michalskú ulicu, pokračuje na Hviezdoslavovo a Hlavné námestie, prejde Laurinskou ulicou, aby sa vrátil naspäť do KC Dunaj. Pochod bude mať dve zastávky: v butiku Imperia Design na Michalskej ulici a v nových priestoroch cykloshopu Slowatch na Laurinskej ulici, kde prebehne aj koncert kapely Prešporskí Junáci. Pochod osvieži aj značka Magnum, ktorá predstaví novinky Magnum 2 Kisses – nanuky s príchuťou Créme Brüllé a Tiramisu.

V KC Dunaj, ktoré je už tretí rok stabilnou základňou Fashion Marš, bude od rána prebiehať líčenie, česanie a fitting modeliek, modelov a známych tvárí. Viac ako 30 účinkujúcich a spolutvorcov budú líčiť vizážisti značky GOSH a o kreatívne účesy sa postará tím ambasádorky značky L’Oréal Renaty Márovej. O 20.00 celé podujatie zakončí vernisáž značky Puojd Textils v Galérii Dunaj a 21.00 vypukne spoločná afterpárty Fashion Marš a Slowatch Ping Pong Turnaj, ktorý prebehne počas dňa.

Fashion Marš sa zároveň pripája k iniciatíve Fashion Revolution, ktorá sa zaoberá témou „špinavého“ a nehumánneho módneho priemyslu vo viac ako 60-tich krajinách sveta! „24. apríla aj my vyjadríme nesúhlas s politikou veľkých značiek a podporíme transparentnú módu a zdravé podmienky jej vzniku,“dopĺňa na záver, jedna z hlavných organizátoriek podujatia dizajnérka Michaela Bednárová.

Organizátor

Organizátorom podujatia Fashion Marš je Združenie Denamit, ktoré založili absolventky VŠVU v Bratislave Lenka Sršňová a Michaela Bednárová ako podpornú platformu pre prípravu profesionálnych aktivít v oblasti dizajnu a ako platformu pre diskusiu a reflexiu otázok týkajúcich sa súčasného dizajnu a jeho miesta v spoločnosti.

O dizajnéroch

Boris Hanečka

absolvoval odevný a textilný dizajn na bratislavskej VŠVU, stážoval aj na Vysokej škole uměleckoprůmyslovej v Prahe. V móde má rád hravosť, rafinovanosť a skryté významy. Pri tvorbe je pre neho dôležitá východisková myšlienka, ktorá definuje výsledný kúsok odevu.

www.hanecka.com

Marcel Holubec W.

je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Od roku 2007 tvorí pod svojou značkou Marcel Holubec W. atelier de création. Prepracovaný koncept je u neho základom aj pri tvorbe odevov na mieru. Vo svojej tvorbe sa nevyhýba používaniu symbolov, ktoré slúžia ako pomôcka pri čítaní príbehov ukrytých v tak banálnej veci, akou môže byť odev. Jeho tvorba je akousi reflexiou jeho vnútorného sveta a to je zárukou, že vždy ide o autentické ponímanie odevu s charakteristickým dizajnérskym podpisom a potenciálom nositeľnosti.

http://www.marcelholubecw.com/

Anna Mária Kiss Kosa

Po skončení strednej školy pracovala ako kostymérka v Slovenskom národnom divadle. Neskôr začala študovať na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a popritom navštevovala prednášky zamerané na módu a dizajn aj na Vysokej škole výtvarných umení.

Má skúsenosti s navrhovaním a tvorbou módnych kolekcií, divadelných kostýmov aj scén. Od roku 2009 funguje pod značkou KOKA.

http://www.kokafashion.com/

Michaela Ľuptáková

Absolvovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, ateliér Júlie Sabovej. Svoju tvorbu prezentovala na mnohých fórach vo forme prehliadok a výstav na Slovensku a v zahraničí (Česká republika, Nemecko, Španielsko, Portugalsko, Rakúsko a USA). Okrem tvorby vlastných kolekcií a modelov na mieru, sa už niekoľko rokov venuje stylingu. Jej kreácie aj styling bol publikovaný vo viacerých magazínoch na Slovensku.

Ľubica Poncik

vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, odbor úžitkové umenie, špecializáciu textil. Svojou tvorbou sa hlási k tradíciám a slovenskej ľudovej výšivke. Využíva moderné technológie, čím jej modely získavajú súčasný až nadčasový výraz. Na odevy aktuálnych strihov aplikuje formou sublimačnej potlače tradičné ľudové motívy, najmä určité typy plnej a plastickej výšivky. Využíva tiež tradičné techniky výroby textilu a odevov: háčkovanie, paličkovanie a pletenie.

www.lubicaponcik.com

Lenka Sršňová

Absolvovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave aj päť mesačný kurz navrhovania v Paríži. Spolupracovala s francúzskou značkou spodnej bielizne Etam. Jej módu charakterizuje výrazná farebnosť, symbolika a hravý rukopis. Tvorí modely na mieru na bežné denné nosenie, odevy na špeciálne príležitosti, uletené nekonvenčné outfity alebo autorské kolekcie a limitované série.

www.lenkasrsnova.sk

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *