hudba 10. Jún 2012

Hafner a Beyuz predstavili nový album a v bratislavskej Cvernovke sa zjavil Omietkový démon!

autor: Barbora Ivánová

Omietkový démon chodí keď je šesť... no v piatok 8. júna sa v štedrých priestoroch bratislavskej Galleria Cvernovka zjavil na psa aj na horora výnimočne o pár hodín neskôr a to aj napriek tomu, že v miestnosti s ním rozhodne nebol iba jeden človek. Všetci prítomní boli hneď po príchode obdarovaní welcome drinkom aj havajským vencom, predznačujúcim skutočne veľké (aspoň tie hudobné) vlny.

Dvojica Haf a Beyuz sa od svojho prvého albumu V Živote (2006) výrazne posunula progresívnejším smerom. Z najnovšieho počinu Blázon čas hneď na začiatok koncertu zadelili po prvej pesničke Istotne sa pýtaš budúci hit s názvom Omietkový démon o nebezpečnom zjavení so špicatými ušami, na ktoré sa chodia pozerať ľudia až z Košíc. Vzápätí ho vystriedala smutná balada Feťák Imro, ktorej príbeh bol, ako to už u nich býva zvykom, v príjemnom kontraste s uvoľnenou reggae hudbou. Obe skladby mali fanúšikovia možnosť počuť na internete ešte pred samotným releasom, pre tých nepripravených však zazneli aj staršie hity - kultová Dúbravka, či Balkánsky sen.Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí a tak na stage prišla aj posila v podobe Braňa Kováča. Ten si svoju úlohu hosťa pri ich spoločnej veci Stríkanie báb splnil, musím povedať, na jedničku. Ako ruža medzi kaktusmi, tak svietila aj Zdenka Predná medzi chlapcami. V čerstvom tracku Poď sa so mnou hrať sa nechala Hafnerom trochu lámať, aby potom nad ním pri staršej známej Ja viem prevzala kontrolu. Tú mal za svojim pultom aj Beyuz, navyše si pre nás prichystal milé prekvapenie - Stredoveká obsahuje vôbec po prvý raz jeho autorskú rapovú slohu, škoda len, že naživo ju nedal aj keď pri všetkých ostatných pesničkách Hafovi skvelo sekundoval. Rozhodne najrozoskákanejším bodom večera bol staronový Raj surferov. Hoci už má nejaký ten mesiac, ľudí dostal do varu rovnako ako v dobe, keď ho pravidelne hrávalo slovenské dobré rádio.

Špeciálne uznanie patrí ľuďom podieľajúcim sa na chode celej párty, od milých pomocníčok pri vstupe, cez šikovnú obsluhu za barom, až po človeka promptne reagujúceho na zariadenie bezbariérového prístupu na inak preschodiskované druhé poschodie.

Ak ešte stále nemáš nový album, ktorý sme na koncerte brali za špeciálnu cenu aj do zásoby, hybaj na www.hafnerbeyuz.skfoto: Natália Hlavičková

Barbora Ivánová